07/02/2023
Baca Juniors BC 8 7 10 13 - 38 -
Cosa Nostra 14 11 16 17 - 58 -

Λείπει ο Μπρούστας, χορεύει η Cosa!

Μπορεί το μεγάλο αστέρι των φιλοξενούμενων να λείπει, η Cosa όμως παραμένει δυνατή και επιβλήθηκε της Baca με το τελικό 38-58 στο ΣΕΦ!

Ένα πρώτο πεντάλεπτο που οι δύο παρέες κινήθηκαν στη μετριότητα έδωσε τη θέση του σε ένα καλό τελείωμα πρώτης περιόδου, με τον Ρες να δείχνει απλόχερα την ποιότητά του και τον Γρίβα να απαντά, για το προβάδισμα της Cosa με 8-14.

Τσαμποδήμος και Γαργαλάκος με όρεξη και διάθεση να ξυπνήσουν τους γηπεδούχους πέρασαν στο παρκέ, σκόραραν και έφεραν τη Baca κοντά στο σκορ και αλλαγμένη προς το... πολύ καλύτερο, με το ταμπλό να γράφει το 15-25 για το τέλος του ημιχρόνου, μετά από σερί 0-8 των "μαύρων" μέσα σε ένα λεπτό!

Το σερί συνεχίστηκε και ανέβηκε στο 0-17 (15-34) με Γονιδάκη και Κάκιο να έχουν τη βοήθεια του Ρες και να κάνουν... παπάδες στο παρκέ του ΣΕΦ! Η Baca είχε κάποια ξεσπάσματα με Κασφίκη (1) και Γαργαλάκο αλλά ήταν άστοχη, είτε από το ποστ είτε από τα 6.75, με την τρίτη περίοδο να δίνει τεράστιο βήμα επικράτησης στην Cosa, καθώς έκλεισε στο 25-41.

Με την είσοδο στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν πιο... ανοιχτό από ποτέ, με τον πίνακα να γράφει το τελικό 38-58, έπειτα από πολλά καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο για τις δύο παρέες, με την Cosa να κερδίζει τον αγώνα και τις εντυπώσεις!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος ο Κάκιος με 14 πόντους, 11 ασίστ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Baca ξεχώρισε ο Χάρης Γρίβας με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 12/37 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 8/14 βολές, 36 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/39 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 5/5 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη.

Baca Juniors (Κασφίκης): Κασφίκης 3, Γρίβας 12, Κατσιάδας, Σπεντζούρης 7, Φουντούκας, Τσαμποδήμος 6, Μπαρμπάκης 1, Μαρτίνης 1, Γαργαλάκος 8.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Χατζησυμεωνίδης, Γονιδάκης 9, Ρες 16, Κουτσουριδάκης 9, Κάκιος 14, Τζαχρίστας 2, Καμπουράκης 3, Τραγής 2, Μούρτζης 3, Στρέγλος.

Τί μας άρεσε : Το γεμάτο ενέργεια παιχνίδι της Cosa!