Flying Circus 10 19 17 20 - 66 -
Σκακιστές 12 8 16 11 - 47 -

Λείπουν οι γάτες, χορεύουν οι Flying Circus!

Έχοντας το πάνω χέρι σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση, οι Flying Circus εκμεταλλεύτηκαν στο απόλυτο την απουσία των διοργανωτών και επικράτησαν άνετα των Σκακιστών.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους και τους Σκακιστές να έχουν ένα μικρό προβάδισμα χάρη στα καλάθια των Γκουρβέλου, Χατζάκη και Σπηλιόπουλου. Για τους γηπεδούχους ο Σωτηρόπουλος με δύο τρίποντα ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Με την είσοδο του Δροσόπουλου και την εξαιρετική παρουσία του Κάκια κάτω από τα καλάθια, οι Flying Circus όχι μόνο βελτίωσαν την απόδοσή τους, αλλά πήραν και μια διαφορά ασφαλείας στο φινάλε του ημιχρόνου. Οι Σκακιστές δυσκολεύτηκαν αρκετά στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων, "κόλλησαν" στην επίθεση και πήραν σκορ κυρίως από τον Χατζάκη. Το 29-20 του ημιχρόνου τους έβαζε σε... περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Οι φιλοξενούμενοι μ' ένα ξέσπασμα από τους Γκουρβέλο και Χατζάκη κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση (33-33), όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους "άσπρους". Με τον Κάκια να έχει και πάλι πρωταγωνιστικό ρόλο τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και τους τους Μαρίνη, Σωτηρόπουλο και Πουλή να συνεισφέρουν σημαντικά, οι γηπεδούχοι "έχτισαν" διψήφια διαφορά (46-36) και έγιναν αυτομάτως το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι Flying Circus εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 με τους Δροσόπουλο και Κάκια και έβαλαν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Οι "μπλε" συνέχισαν να είναι άστοχοι και να προσπαθούν με ατομικές ενέργειες να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι με ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-3 και ανέβηκαν πιο ψηλά στην βαθμολογία.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κάκιας με double double και 18 πόντους (7/18 δίποντα, 4/6 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/56 δίποντα, 7/21 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/37 δίποντα, 6/30 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Flying Circus (Πιπιλής): Ασημακόπουλος, Δροσόπουλος 18 (2), Κάκιας 18, Μαρίνης 10 (2), Πιπιλής 2, Πουλής 9, Σωτηρόπουλος 9 (3)

Σκακιστές (Γκουρβέλος): Βυθούλκας, Γαϊτάνης 8 (1), Γκουρβέλος 16 (2), Μεγαγιάννης 2, Νικολάου, Σπηλιόπουλος 2, Χατζάκης 19 (2)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης.