31/05/2022
Leontario BC 17 19 17 13 - 66 -
Brothers United 15 11 15 19 - 60 -

Leontario στην κορυφή !

Βράδυ Κυριακής στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων, το Leontario υποδέχθηκε τους Brothers United στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλους της Summer Development League. Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες για τρίτη φορά φέτος, αφού βρίσκονταν και στον ίδιο όμιλο της Winter Season (μια νίκη για κάθε ομάδα). Η ομάδα του Αργύρη Κωνσταντιδέλλη κατάφερε να κάνει το 2-1 ξεπερνώντας τις πολύ σημαντικές απουσίες της και αντέχοντας στην πίεση των Brothers που επέστρεψαν από το -15. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς το Leontario που βρέθηκε να προηγείται με 8-2 στα πρώτα λεπτά. Χατζησπύρου (6π.), Γωγούλης (4π.), Βλάχος (2π.) και Βεργόπουλος (2π.) σούταραν με πολύ καλά ποσοστά απέναντι στους Brothers United που μπήκαν κάπως μουδιασμένα στο παρκέ. Η ομάδα του Βασίλη Καράμπελα βρήκε στην συνέχεια τα πατήματά της και, με πρωταγωνιστή τον Μπίσκα (6π.) αλλά και με δίποντα των Ρούλια, Πίτου, Αβούρη και Ελέζογλου, μείωσαν στο καλάθι. Σκορ δεκαλέπτου, 17-15.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου το Leontario ήλεγξε απόλυτα τη ροή του αγώνα. Με επιμέρους 19-11 και αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία οι μετέπειτα νικητές έχτισαν διψήφια διαφορά. Μακριά από τον καλό τους εαυτό οι Brothers, που βασίστηκαν σχεδόν αποκλειστικά στον Λεγάκη (8π.) και μοιραία έμειναν πίσω. Σκορ ημιχρόνου, 36-26.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο. Με δράστες στην επίθεση τους Βεργόπουλο (4π.), Γωγούλη (4π.), Αγγελή (3π.), Βλάχο (3π.) και Κωνσταντιδέλλη (3π.), οι γηπεδούχοι διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα. Μέχρι εκείνο το σημείο οι Brothers αντιμετώπιζαν πρόβλη