19/02/2024
Aguanile 17 13 14 11 - 55 -
New World Fix 21 17 15 7 - 60 -

Στις λεπτομέρειας οι Fix!

Οι ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο πρώτο δεκάλεπτο, είχαν από ένα καλό πεντάλεπτο, σκόραραν με μεγάλη ευκολία με τους Fix να παίρνουν προβάδισμα με 17 – 21.Diallo και Ρωμοσιός οδηγούσαν την επίθεση για τους προπορευόμενους με 6 πόντους έκαστος, ενώ η Aguanile στηρίχθηκε στο δίδυμο Αξαμπανόπουλου με 6 και Sivan με 5 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα στην δεύτερη περίοδο και με το δίδυμο των γκαρντ Λογγίτση(7) και Παναγιωτάκη(5) σε εξαιρετική ημέρα, έστειλε τη διαφορά ακόμα και στο +15. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και παίρνοντας σκορ κυρίως από τους ψηλούς(Ρουκουνάκης 6 - Σαρρής 3), πλησίασε στο τέλος του ημιχρόνου 30-38.

Μοιρασμένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Aguanile να προσπαθεί να πλησιάσει με Αξαμπανόπουλο και Ρουκουνάκη να βάζουν από 4 αμφότεροι και το σύνολο του Γαλανού χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα και με δίδυμο φωτιά τους Diallo και Βαμβακούση να βάζουν από 6 έκαστος, να κρατάει το + 9(44-53).

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκάλέπτου, η Aguanile με Αξαμπανόπουλο και Σιμιτσόπουλο να την παίρνουν απ’ το χεράκι με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα, πλησίασε στο καλάθι! Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού,οι Νew World Fix με Diallo και Βαμβακούση να ευστοχούν σε κρίσιμες βολές σε συνδιασμό με την εξαιρετική άμυνα που δέχτηκε μόλις ένα καλάθι, έφεραν και παλι το ματς στα μέτρα τους, πανηγυρίζοντας την νίκη με 55-60.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Amadou Diallo με 14 πόντους, εντεκάρι band, δύο ασίστ και δύο κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης AXA μανόπουλος με 18 πόντους και εφτά ριμπάουντ.

Η Aguanile είχε 24 / 58 δίποντα, 1 / 12 τρίποντα, 4 / 7 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Οι Φιξ είχαν 19 / 51 δίποντα, 1 / 13 τρίποντα, 19 / 27 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Aguanile (Γκέγκιος):Barkshire 2, Sivan 9(7ρ.), Aξαμπανόπουλος 18(7ρ.), Γκέγκιος 2 , Ρουκουνάκης 8(10ρ.), Σαρρής 7(13ρ.), Σιαμπλής 2, Σιμιτσόπουλος 7.

New World Fix(Τασιούδης): Diallo 14(11ρ.), Βαμβακούσης 11, Ζωιτός 6, Κιτσαντάς 2, Λογγίτσης 11(7ρ.), Παναγιωτάκης 6, Ρωμοσιός 10.

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των δύο ομάδων.