27/03/2024
West Kings 15 22 17 18 - 72 -
New World Fix 17 23 16 19 - 75 -

Στις λεπτομέρειες το 1-0 για τους Fix!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Betsson Final Four της Elite League έκαναν χθες το βράδυ στο ΓΣΠ οι New World Fix, καθώς για τα προημιτελικά επικράτησαν δύσκολα των West Kings με 72-75!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους New World Fix να προηγούνται με 15-17, έπειτα από 6 πόντους Ζωιτού, 5 του Diallo και 4 του Βαμβακούση. Η τριπλέτα Μπονάτσου, Βήττα και Γεωργούση έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 5 πόντους έκαστος.

Στη δεύτερη περίοδο πέρασε στο παρκέ ο Παναγιωτάκης και με δύο δικά του τρίποντα και 4 πόντους του Diallo, έβαλαν τους φιλοξενούμενους στο +10, 17-27! Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους West Kings, καθώς με όπλο την άμυνα και δράστες στην επίθεση τους Δακουτρό - Μπονάτσο με 7 πόντους ο καθένας, πλησίασαν στους 3, 37-40!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μαρφαντά συνέχισε την αντεπίθεσή του και με 6 πόντους του Σταυρούλη και 4 του Μπονάτσου, προσπέρασε με 49-45, 3:30 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου η ομάδα του Τασιούδη ήταν ανώτερη και με τους Ζωιτό και Diallo να πετυχαίνουν από 5 πόντους και τον Βαμβακούση να εκτελεί από την περιφέρεια, πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 54-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μπυρόβιοι", αν και έπαιξαν με την φωτιά στο φινάλε, κατάφεραν με μεγάλα σουτ των Diallo, Παναγιωτάκη και Βαμβακούση να πάρουν δια πυρός και σιδήρου τη νίκη με 72-75. Ο Σταυρούλης έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ωστόσο οι 9 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί, με τους "Βασιλιάδες" να χάνουν την ευκαιρία στη λήξη να στείλουν το ματς στην παράταση, με τον Μπονάτσο να μην βρίσκει εν τέλει στόχο έξω από την γραμμή των 6,75μ. Τελικό αποτέλεσμα στο Περιστέρι 72-75 και την Δευτέρα το δεύτερο παιχνίδι της σειράς!

Πολυτιμότερος των West Kings ο Μπονάτσος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 βολές, 4/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των New World Fix ο Diallo με 21 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 8/15 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

West Kings (Μαρφαντάς - Σπυρόπουλος): Μπονάτσος 17 (1), Σταυρούλης 19, Γεωργούσης 15 (2), Βήττας 9 (1), Δακουτρός 10 (2), Σιάποντης, Κυρμίζογλου 2, Κωστούλας

New World Fix (Τασιούδης): Diallo 21 (1), Βαμβακούσης 14 (2), Ρωμοσιός 6, Ζωιτός 16 (1), Santaniello 5 (1), Παναγιωτάκης 11 (3), Ζαμπέτης 2, Λογγίτσης

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι δύο ομάδες πάρα το μικρό ρόστερ, κατάφεραν να μας προσφέρουν όμορφο θέαμα!