30/03/2022
Oklaχώμα - - - - - 53 -
Promitheas Oldschool - - - - - 51 -

Λύγισε τον Promithea η Oklaχωμα!

Την 3η της νίκη στο πρωτάθλημα κατάφερε να πετύχει η OklaΧώμα που λύγισε το μεγαθήριο που ακούει στο όνομα Promitheas Old School, νικώντας με σκορ 53-51. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ορφανίδης που θυμήθηκε εποχές Barcelioma, βάζοντας το 1 καλάθι μετά το άλλο!

Ίσως το καλύτερο δεκάλεπτο (από πλευράς θεάματος) να ήταν το 1ο, με τις 2 ομάδες να παίζουν καταπληκτικό μπάσκετ. Μια διαφορά 3 πόντων κατάφερε να δημιούργησε ο Προμηθέας χάρις στους 8 πόντους του Λεονάρδου και τους 6 του Κλαουδάτου. 8 από τους συνολικά 16 πόντους της OklaΧώμα πέτυχε ο Ορφανιδης. 16-19 ήταν το επιμέρους σκορ!

Στο +7 έφτασε ο Προμηθέας στην 2η περίοδο. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Ταπεινός με 5 πόντους, ενώ με 4 ακολούθησαν Λαζανάς και Κλαουδάτος. Κακή επιθετικά ήταν η OklaΧώμα που αρκέστηκε στους 10 πόντους στο δεκάλεπτο, 3 εκ των οποίων ήταν του Γκάβρανιτς. 26-33 έδειχνε το ταμπλό στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι γηπεδούχοι στο 3ο δεκάλεπτο. Η αρμάδα του Μπερδέση πάτησε το πόδι στο γκάζι και ισορρόπησε πλήρως το παιχνίδι. Σε αυτό βοήθησε όλη η ομάδα κυρίως αμυντικά με τον Ψαλτάκη να τραβάει το βάρος επιθετικά, έχοντας 8 πόντους. Από 1 καλάθι πέτυχαν 4 διαφορετικοί παίχτες του Promitheas Old School που έχασε το πλεονέκτημα που έχτισε στο 1ο ημίχρονο. 15-8 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με την διαφορά να είναι κυριολεκτικά στους 0 πόντους, όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο. Μπορεί ο Προμηθέας να προσπάθησε και ο Ταπεινός να είχε 8 πόντους, αλλά η OklaΧώμα με οδηγούς Ορφανίδη (4) και Μπερδέση (3) κατάφερε να πάρει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα. 53-51 ήταν το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν ο Ευκλείδης Ορφανίδης με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ (2-3), 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λουκάς Λεονάρδος με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 35 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, η OklaΧώμα είχε 22/56 σουτ (39,3%), 4/18 τρίποντα (22,2%), 5/12 βολές (41,7%), 34 ριμπάουντ (5-29), 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 11 λάθη. Ο Promitheas Old School είχε 21/60 σουτ (35%), 4/22 τρίποντα (18,2%), 5/10 βολές (50%), 37 ριμπάουντ (9-28), 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη.

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Μπερδέσης 3, Πουλουπάτης 2, Ρήγκος 4, Γκάβρανιτς 7 (7 ριμπ), Λιούρδης 5 (8 ριμπ), Πετρίτσης 2, Ψαλτάκης 9, Ορφανίδης 21.

Promitheas Old School(Λεονάρδος): Ταπεινός 20, Κλαουδάτος 8 (8 ριμπ), Λεονάρδος 10, Λιόλιος 6 (12 ριμπ), Μπερτσιάς 1, Λαζανάς 6.

Τι μας άρεσε: Η ματσάρα που πραγματοποίησε ο Ευκλείδης Ορφανίδης!