19/01/2020
Anonymous BC 21 8 18 16 - 63 -
Athens Deadbeats 13 11 7 12 - 43 -

Λίγο Μπουτσικάκης, λίγο Αρναούτης και ροζ για τους Anonymous!

Αν και για ένα ημίχρονο οι Athens Deadbeats τους ζόρισαν, οι Anonymous έφτασαν εύκολα στο έκτο ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 63-43, στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του έκτου ομίλου της D2-League.

Με τον Peter Μπουτσικάκη να εκτελεί τέσσερις φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ, τον Ζυγούρη να βάζει 4 πόντους και τον Τριανταφύλλου να προσθέτει ένα τριποντάκι, οι Anonymous έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 21-9, 1:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Πρόλαβαν στο φινάλε του δεκαλέπτου να μειώσουν στους 8 οι φιλοξενούμενοι, 21-13, με τους Μπότση και Μηνδρινό να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Athens Deadbeats βρήκαν ρυθμό και με δράστες τους Μηνδρινό (3π), Μουστάκα, Μανιαδάκη, Μπότση και Χατζηγεωργίου, πλησίασαν στους 3, 27-24, 100″ για την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 29-24, μετά από καλάθι του Πολυχρόνου, ενώ νωρίτερα 4 πόντους είχε ο Αρναούτης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Χειλάκη έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές και με τους Μπουτσικάκη (5π), Πολυχρόνου (4π), Ελευθεριάδη (4π) και Τζουβάρα (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έχτισε για δεύτερη φορά διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 47-31. Ο Μουστάκας από την περιφέρεια και οι Κουτρούλης – Μανιαδάκης από τα 6 μέτρα βρήκαν στόχο σε εκείνο το διάστημα για τους κόκκινους. Σκορ τρίτης περιόδου 47-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι No Name δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον αντίπαλο και έτσι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 63-43 , χάρη σε 12 πόντους του Αρναούτη, που πετούσε φωτιές στο φινάλε. Για τους Athens Deadbeats στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γεωργαλάς (6π), Μηνδρινός (4π) και Μπότσης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 18/45 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/13 βολές, 16/54 δίποντα και 1/20 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Mvp των Anonymous ο Αρναούτης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές και 7/9 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Athens Deadbeats ο Μπότσης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 5/11 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Anonymous (Χειλάκης): Πολυχρόνου 8, Τριανταφύλλου 3 (1), Κώτσιας 2, Αρναούτης 16, Καστρινός 2, Φιλαρτζής 2, Ζυγούρης 4, Χειλάκης 1, Μπουτσικάκης 17 (5), Τζουβάρας 3 (1), Ελευθεριάδης 5

Athens Deadbeats (Μουστάκας): Κουτρούλης 2, Χατζηγεωργίου 2, Μπότσης 10, Γεωργαλάς 6, Μανιαδάκης 6,  Μηνδρινός 12, Μουστάκας 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα που έδειξαν οι Deadbeats, αλλά και το show του Μπουτσικάκη από την περιφέρεια!