14/05/2023
Collectors 15 23 13 19 - 70 -
LazerWolves 8 16 18 12 - 55 -

Λίγοι, αλλά καλοί οι Collectors!

Για το Summer League της κατηγορίας Evolution οι Collectors, επικράτησαν  των Lazerwolves με 70-55, όντας καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μερικώς υποτονικό και αν δεν υπήρχε ο Αναστόπουλος (10π.), τότε το σκορ θα ήταν ασυνήθιστα χαμηλό. Οι Collectors οικοδόμησαν μία διαφορά της τάξεως των εφτά πόντων κι αν δεν υπήρχε ο Φιλοκώστας, τότε οι Lazerwolves, θα έμεναν πιο πίσω στο σκορ από το 15-8.

Η συνέχεια είχε ανάλογη συνέχεια, με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα, έχοντας τον Αναστόπουλο σε καλή βραδιά και τους Lazerwolves, ν’ αδυνατούν τον σταματήσουν. Το 38-24 σίγουρα, έδινε ισχυρό μαξιλαράκι ασφαλείας στους Collectors, όμως με είκοσι λεπτά παιχνιδιού, όλα μπορούν να συμβούν.

Στην τρίτη περίοδο οι Lazerwolves είδαν τους Φιλοκώστα, Παναγιωτόπουλο και Μαυρωτά να παίρνουν μπρος, έβαλαν προβλήματα στους αντιπάλους τους και το 51-43, διαμορφώθηκε γιατί οι Collectors κουράστηκαν.

Βέβαια το τελευταίο δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, καθώς ο Κώστας Αναστόπουλος έκανε τα πάντα, σε άμυνα, επίθεση και ριμπάουντ και παρέα με τον Αγγελομάτη, ουσιαστικά τελείωσα την υπόθεση-νίκη. Το τελικό 70-55 είναι ενδεικτικό της ανωτερότητας των   Collectors, που πήραν με άνεση τα ροζ φύλο αγώνα.

Οι νικητές μέτρησαν 9/17 βολές, 17/45, 9/35 τρίποντα, 42 ριμπάουντ (27 αμ., 15 επ.), 14 ασίστ, 7 λάθη και 14 κλεψίματα. Οι ηττημένοι με τη σειρά τους μέτρησαν 7.12 βολές, 15.41 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 42 ριμπάουντ (32 αμ., 10 επ.), 11 τελικές πάσες, 16 λάθη, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κώστας Αναστόπουλος με 30 πόντους (4/10 βολές, 10/20 δίποντα, 2/7 τρίποντα), 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη και 4 κλεψίματα.

Collectors (Αγγελομάτης): Αγγελομάτης 14, Αναστόπουλος Κώστας 30 (2), Κλεισούρας 6 (1), Αναστόπουλος Παναγιώτης 8 (2), Σκαμάγκος 9 (2), Χαραλαμπόπουλος 3.

Lazerwolves (Μαυρωτάς): Καρατζάς 8 (1), Αντωνακόπουλος, Μαυρωτάς 8, Φιλοκώστας 16, Χατζηευστρατίου, Παπαθωμάς 10, Τύρος 2, Παναγιωτόπουλος 9 (3), Χαντζάρα 2,

Τι μας άρεσε: Το πολύ φιλικό κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων και η όρεξη τους για μπάσκετ.