12/12/2021
Remal Madri 9 14 28 16 - 67 -
Brazzerzz Beachterzz 24 15 25 14 - 76 -

Λίγοι και καλοί οι Brazzerzz Beachterzz!

Μετά από ένα πολύ ωραίο και δυνατό παιχνίδι, οι Brazzerzz Beachterzz κατάφεραν να κερδίσουν την Remal Madri με 67-76 για την όγδοη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League, παρά το γεγονός ότι κατέβηκαν με αρκετές απουσίες και επέστρεψαν στις νίκες!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Brazzerzz Beachterzz στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Χαμηλού, 6 του Δριβάκου, 5 του Ζώτου και βοήθειες των Δημητριάδη – Βγενόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 9-24. Ο Πρίφτης με 5 πόντους και ο Παπαϊωάννου με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +19, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 16 πόντων, 23-39, μετά από 7 νέους πόντους του Χαμηλού και τρίποντο του Ζώτου. Την Remal Madri κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Παπαϊωάννου, οι 4 του Κουσιορή και το τριποντάκι του Καμολίκη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η περιφέρεια της Remal Madri πετούσε φωτιές και με 10 πόντους του Παπαϊωάννου, άλλους τόσους του Πολύδωρου και τρίποντα των Πρίφτη – Ρηγόπουλου, μείωσαν την διαφορά στους 6, 43-49. Τελικά οι Brazzerzz Beachterzz έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά, 51-62, με τους Χαμηλό (7π), Δημητριάδη (6π) και Μανωλάτο (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 51-62!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Beachterzz διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με ηγέτη τον Ζώτο με τρία μεγάλα τρίποντα, έφτασαν στη νίκη με 67-76. Για τα Ρεμάλια στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Κουσιορής (7π) και Πρίφτης (3π), ενώ είδαν τον Παπαϊωάννου να αποχωρεί τραυματίας, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/17 βολές, 12/35 δίποντα και 12/37 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 18/39 δίποντα και 10/26 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος της Remal Madri ο Πολύδωρος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 1/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Brazzerzz Beachterzz ο Χαμηλός με 22 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 6/11 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Remal Madri (Κουσιορής): Ρηγόπουλος 5 (1), Παπαϊωάννου 22 (4), Πρίφτης 11 (3), Καμολίκης 6 (1), Κουσιορής 13 (1), Αποστόλου, Πολύδωρος 10 (2)

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Μανωλάτος 6, Χαμηλός 22 (2), Ζώτος 18 (5), Βγενόπουλος 7 (1), Δριβάκος 11, Δημητριάδης 12 (2)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες και η βροχή τριπόντων!