24/06/2021
Draft Fathers 14 16 11 15 - 56 -
Anonymous BC 15 6 19 14 - 54 -

Λίγοι και καλοί οι Draft Fathers!

Το απόγευμα της Τρίτης 22, Ιουνίου, στην πρώτη εμφάνιση των δύο ομάδων μετά από πολύμηνη αποχή, οι Draft Fathers με τον αρχηγό τους Μάνο Σκληράκη να παίρνει την κρίσιμη επίθεση στο τέλος επικράτησαν δύσκολα με 56 – 54 των Αnonymous και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον τρίτο όμιλο της Development.

Οι Anonymous μπήκαν πιο δυνατά στο ματς με τον Θεοδωρόπουλο να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους, οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν γρήγορα και με Παπαγιαννόπουλο, Χατζηγιαννάκη και Σκληράκη πήραν προβάδισμα με 10 – 7. Παπαγιαννόπουλος με τέσσερις βολές από τη μία και Κώτσιας, Τζουβάρας με τρίποντα, Κουρτέσης με δίποντο έγραψαν το 14 – 15.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαν οι Draft Fathers και με δύο τρίποντα του Χατζηγιαννάκη και βοήθειες από Μαστορόπουλο και Παπαγιαννόπουλο προηγήθηκαν 25 – 17 . Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με Ουζουνίδη και Θεοδωρόπουλο, ενώ Μαστορόπουλος και Παρμακλής έγραψαν το 30 – 21 σκορ ημιχρόνου.

Δυναμικά μπήκε και στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ωρωπού και με πρωταγωνιστή τον Χατζηγιαννάκη(8) αύξησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Η ομάδα του Χειλάκη όμως με τον Μπουτσικάκη να παίρνει το όπλο του με τρία τρίποντα και τον Τζουβάρα να προσθέτει άλλο ένα έστειλε την διαφορά στον πόντο (41 – 40).

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχιζόταν η ροή και στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι με τους Βλαχοθανάση(4), Παπαγιαννόπουλο και Χατζηγιαννάκη κρατούσαν το προβάδισμα, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντες βόμβες από Μπουτσικάκη, Τζουβάρα και βοήθειες από Μπέλο, Θεοδωρόπουλο και Ουζουνίδη πέρασαν μπροστά(51-52) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος! Εκείνη την στιγμή μίλησε ο μεγάλος αρχηγός Μάνος Σκληράκης με εκπληκτικό γκολ φάουλ με το σκορ να γινετε 54-52! Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι με τους Παπαγιαννόπουλο, Χατζηγιαννάκη να πετυχαίνουν από μία βολή για τους Draft Fathers και τον Θεοδωρόπουλο με δίποντο απλά να διαμορφώνει το τελικό 56 – 54.

Hall of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Τάκης Χατζηγιαννάκης με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Peter Μπουτσικάκης με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Draft Fathers είχαν 12 / 38 δίποντα, 6 / 20 τρίποντα, 14 / 25 βολές, Κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Anonymous είχαν 13 / 39 δίποντα, 8 / 35 τρίποντα, 4 / 11 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Draft Fathers(Σκληράκης):Χατζηγιαννάκης 15 (11ρ.), Παρμακλής 3, Παπαγιαννόπουλος 13 (10ρ.), Σκληράκης 5 (8ρ.), Βλαχοθανάσης 4, Μαστορόπουλος 8, Ιωακείμ 8.

Anonymous (Χειλάκης):Θεοδωρόπουλος 15 (12ρ.), Κώτσιας 3 (3κλ.), Καστρινός 2, Φιλαρτζής ( 10 ρ.), Ψιλλάκης, Κουρτέσης 2, Ουζουνίδης 5, Μπέλλος 4 (7ρ.), Τζουβάρας 11, Μπουτσικάκης 12(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η όρεξη και των δύο ομάδων να ευχαριστηθούν το παιχνίδι!