20/02/2020
Gladiators 11 14 16 22 - 63 -
Black Mamba 14 26 22 17 - 79 -

Λίγοι και καλοί οι Mamba!

Το βράδυ της Τετάρτης 19, Φεβρουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Black Mamba εμφανίστηκαν με μόλις έξι παίκτες στο παρκέ αλλά με την πολύ καλή απόδοση κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο , πήραν το ματς απέναντι στους Gladiators επικρατώντας με 63 – 79.

Το ματς ήταν αμφίρροπο στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Gladiators να προηγούνται στο ξεκίνημα με Τσακίρη, Μισηχρόνη, Ρούσσο, Αρφαρά και Πέππα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά οι Mamba με 6 πόντους του Δέδε, 5 του Λουκόπουλου και βοήθειες από Δεμιρτζόγλου και Μπολοτάκη πήραν προβάδισμα με 11 – 14.

Ο Λαδάς με δίποντο πέτυχε το πρώτο καλάθι για την δεύτερη περίοδο, αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων με Μπολοτάκη(6) και Δέδε έκανε το σκορ 13 – 22. Οι Gladiators έβρισκαν λύσεις και μείωσαν με 4 πόντους του Χριστόπουλου και 5 του Ρούσσου, τα Μάμπα όμως με 5 του Δέδε και τρίποντο του Δεμιρτζόγλου κρατούσαν το +8(22 – 30.).Στα 2 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πέτυχαν μία βολή με τον Αρφαρά και ένα καλάθι με το Χριστόπουλο, ενώ η ομάδα του Μπασδάνη έκανε μίνι ξέσπασμα και με Λουκόπουλο και Θεοδοσίου να πετυχαίνουν από 5 πόντους διαμόρφωσαν το 25 – 40.

Στο πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι. Δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι από τον Πέππα, ενώ στην επίθεση με δύο τρίποντα του Λουκόπουλου, 6 πόντους του Μπολοτάκη και καλάθι από τον Δέδε έφτασαν σε double score (27-54). Στη συνέχεια οι Μονομάχοι έβγαλαν αντίδραση με Χριστόπουλο(6), Τσακίρη(5), Μισιχρόνη και Πέππα να βάζουν 14 πόντους, αλλά οι Mamba με Λουκόπουλο(4), Μπολοτάκη και Δέδε κρατούσαν διαφορά ασφαλείας(41-62).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτο, Κουτετές , Μπολοτάκης και Δέδες βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους, ενώ η ομάδα του Πρίτσου με 5 πόντους του Τσακίρη και βοήθειες από Μισιχρόνη , Λαδά και Χριστόπουλο μείωσε σε 52 – 68. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στα εναπομείναντα έξι λεπτά και η κάθε ομάδα πέτυχε από 11 πόντους. Λάδάς, Αρφαράς, Τσακίρης(4), Μισιχρόνης από την μία και Δέδες, Μπολοτάκης(4), Κουτετές και Λουκόπουλος από την άλλη διαμόρφωσαν το τελικό 63 – 79.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Δέδες με 20 πόντους, 24 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πέτρος Χριστόπουλος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Συνολικά οι Gladiators είχαν 21 – 67 δίποντα, 5 – 33 τρίποντα, 6 – 11 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Mamba είχαν 26 – 62 δίποντα, 6-16 τρίποντα, 9 – 16 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Gladiators (Πρίτσος): Τσακίρης 16(8ρ.), Πέππας 5 (13ρ.), Αρφαράς 7 (6ρ.), Λαδάς 6 (5ασ.), Πρίτσος, Μισιχρόνης 8, Χριστόπουλος 14 (8ρ.), Ρούσσος 7.

Black Mamba (Μπασδάνης):Θεοδοσίου 3 (7ρ.), Λουκόπουλος 22 (3ασ.), Μπολοτάκης 25 (10ρ.), Κουτετές 5(12ρ.), Δέδες 20 (22ρ.), Δεμιρτζόγλου 4 (5ασ.).

Τι μας άρεσε: Ωραίο παιχνίδι με πολύ όμορφες φάσεις από δύο πολύ ποιοτικές ομάδες.