61
Athens Deadbeats 15 5 6 15 - 41 -
Lions 20 15 19 7 - 61 -

Λίγοι και οι δύο, νικητές οι Lions!

Σε ένα ματς που κύριο χαρακτηριστικό ήταν οι πολλές απουσίες, η πεντάδα των Lions επικράτησε εύκολα των 6 Athens Deadbeats με 41-61 στο Μενίδι, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον έκτο όμιλο της D2-League!

Χορταστικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Lions να προηγούνται με 15-20, χάρη σε 11 πόντους του Καρδιακίδη, 4 του Βασταρδή και τρίποντο του Ανδρόνικου. Για τους κόκκινους στα πρώτα λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Μουστάκας και Μπότσης με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η παρέα του Θεοδοσίου ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με δράστες τους Καρδιακίδη (5π), Ξενάριο (4π) και Ανδρόνικο (4π), πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 20-35. Κόλλησαν στην επίθεση σε εκείνο το διάστημα οι Athens Deadbeats και έτσι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο, με τους Γεωργαλά – Μουστάκα να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν τα Λιοντάρια τη νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Βασταρδή και 7 του Ανδρονίκου, ξέφυγαν στους 28, 26-54. Ούτε και σε εκείνο το σημείο μπόρεσαν οι κόκκινοι να βρουν ρυθμό, με τους Γεωργαλά (4π) και Μανιαδάκη (2π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 26-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπασκετάκι και έτσι οι Athens Deadbeats κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά στους 20, 41-61, έπειτα από 4 πόντους του αρχηγού Μουστάκα, τριποντάκι του Αναγνώστου και δίποντα των Μπότση, Γεωργαλά, Μανιαδάκη και Γιώργου Κωτσαδάμ. Για τους Lions στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Ξενάριος με 5 πόντους, 2 πρόσθεσε ο Βασταρδής και μια βολή ο Ανδρόνικος.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 5/6 βολές, 15/43 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 1/7 βολές, 21/45 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Athens Deadbeats ο Μπότσης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Mvp των Lions ο Καρδιακίδης με 21 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Athens Deadbeats (Κωτσαδάμ): Αναγνώστου 3 (1), Γεωργακλας 10, Μανιαδάκης 5, Μπότσης 8, Μουστάκας 13 (1), Κωτσαδάμ 2

Lions (Θεοδοσίου): Ανδρόνικος 15 (2), Θεοδοσίου 4, Καρδιακίδης 21 (3), Βασταρδής 11 (1), Ξενάριος 10

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες, με το παιχνίδι να θυμίζει περισσότερο φιλικό, παρά επίσημο!