10/12/2022
Sugar Mountains 11 13 13 10 - 47 -
Bonobo BC 16 16 16 8 - 56 -

Λίγοι μεν, αρκετοί δε, οι Bonobo!

Τρίτο συνεχόμενο και έκτο συνολικά ροζ φύλλο αγώνα για τους Bonobo στον δεύτερο όμιλο της Evolution League, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισαν τους μαχητικούς Sugar Mountains με 47-56 στο κλειστό του Περιστερίου, παρά το γεγονός πως κατέβηκαν με 6 παίχτες!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Bonobo, καθώς με ηγέτη τον Κιτσαντά με 9 πόντους και 3 πόντους του Φουραδούλα, προηγήθηκαν με 11-16. Πολυφωνία στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αφού από 2 πόντους είχαν οι Μπίνας, Πεππές, Ψαλλίδας, Βγόντζας και Μπάρλας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Φουρλή και 4 του Φουραδούλα, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 21-32. Το μόνο που κατάφεραν οι Sugar Mountains ήταν να μειώσουν στους 8, 24-32, με τον Μπενέκο να πετυχαίνει 5 πόντους και τους Βγόντζα - Ψαλλίδα να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μαϊμούδες" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και 7 πόντους του Μπάμπαλη και 5 του Φουρλή, ξέφυγαν στους 16, 25-41! Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, τα παράτησαν τόσο εύκολα οι γηπεδούχοι και με τους Ψαλλίδα - Μπίνα να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος και τον Βγόντζα να προσθέτει 3, μείωσαν στους 11, 37-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Bonobo άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Φουραδούλα, Κιτσαντά και Σιαμάνη,  έφτασαν δίκαια στην αγχωτική νίκη με 47-56. Για τα "Βουνά" στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Βγόντζας, Κούτρας και Μπάρλας, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/16 βολές, 15/44 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 16/29 βολές, 17/52 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν 21 λάθη.

Πολυτιμότερος των Sugar Mountains ο Μπίνας με 8 πόντους, έχοντας 4/17 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 8 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp για τους Bonobo ο Κιτσαντάς με 14 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές, 4/12 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Sugar Mountains (Μουχτής): Βγόντζας 12, Κολοβός, Κούτρας 4 (1), Μολώνης, Μουχτής, Μπάρλας 6, Μπενέκος 6 (1), Μπίνας 8, Πεππές 2, Ψαλλίδας 9 (2)

Bonobo (Φουραδούλας):  Βασιλειάδης 2, Κιτσαντάς 14 (1), Μπάμπαλης 11 (1), Σιαμάνης 11 (1), Φουρλής 10, Φουραδούλας 13

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Bonobo, όσο και το πείσμα των Sugar Mountains!