10/10/2023
Meracles 16 14 10 25 - 65 -
Limoges 29 12 19 15 - 75 -

Limoges για μεγάλα πράγματα!

Τρίτη βράδυ στο ΣΕΦ, οι Limoges, για την 1η αγωνιστική της Master και τον 3ο όμιλο,  επικράτησαν εύκολα παρά τις απουσίες τους, τον Meracles με 65-75. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην πρώτη περίοδο, γύρισαν ωραία την μπάλα, έπαιξαν με πάθος και με 10 πόντους του Αντωνόπουλου , 6 του Δαβιλά και 4 του Παπαδόπουλου, προηγήθηκαν με 16-29. Οι πορτοκαλοί, βρήκαν σκορ, χάρη στους 6 πόντους του Αδάμη, 4 πόντους του Γουλανδρή και 2 πόντους του Τραφαλή.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα βελτιώθηκε και για τις δυο ομάδες, με τη Limoges να ειναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, καθώς με 6 πόντους του Σταμάτη και 2 του Κωνσταντόπουλου, κατάφεραν αποτελεσματικά να βοηθήσουν την ομάδα τους να παραμείνει μπροστά, απο την αρχή μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με σκορ 30-41. Απο την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι, άσκησαν πίεση και πέτυχαν καλάθια με τους 6 πόντους του Γουλανδρή, 4 πόντους του Μπάρλου και άλλους 2 πόντους από το Μακρή.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα με τα μαύρα, αφού κυριάρχησαν και στις δυο πλευρές του γηπέδου και με 7 πόντους του Δαβιλά, 3 του Σταμάτη και 3 του Αντωνόπουλου, εξασφάλισαν σκορ ασφαλείας. Ο Meracles, δεν κατάφερε πολλά, καθώς σκόραραν μόλις 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Τσιλιγιάννη να σκοράρει του 4, κάνοντας το 40-60.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε τυπική διαδικασία με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 65-75 υπέρ της Limoges.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 14/29 δίποντα και 13/32 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι είχαν 8/15 βολές, 24/52 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές έκαναν 11 λάθη και έκαναν 1 κόψιμο.

Betsson mvp της Limoges ο Αντωνόπουλος Ι.  με 15 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος του Meracles ο Γουλανδρής με 18 πόντους, έχοντας 9/13 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λάθος.

Meracles (Γουλανδρής): Αδάμης 9, Ασπρούλιας 7, Αστυφίδης 8, Αυγουλής, Γουλανδρής 18, Μακρής 3, Μαλακατές, Μπάρλος 10, Τραφαλής 4, Τσιλιγιάννης 6

Limoges (Σταμάτης): Αντωνόπουλος Α. 17, Αντωνόπουλος Ι. 15, Δαβιλάς 17, Κωνσταντόπουλος 6, Μπολόσης 1, Παπαδόπουλος 8, Σταμάτης 11

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μονομαχίες των δύο ομάδων