11/12/2023
N.A. 99ers 15 13 19 23 - 70 -
Hellenic Energy 15 16 23 15 - 69 -

Λυτρωτής Δημάδης για τους 99ers!

Συναρπαστικό παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Development league έγινε το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό του Κάρβουνου ανάμεσα στους 99ers και την Hellenic Energy, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη στο τέλος με 70-69 χάρις το μεγάλο τρίποντο η Δημήτρη Δημάδη.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε πολλά λάθη και βρήκαν εύκολα καλάθια με τους Μαραγκουδάκη και Κίτσο. Μετά το πρώτο τάιμ άουτ οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν και βρήκαν λύσεις επιθετικά με τον Προκοπίδη, κάνοντας το 15-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Βρήκε ρυθμό στην συνέχεια η Hellenic Energy και παίζοντας ωραίο μπάσκετ με τον Λάσπα να δημιουργεί εξαιρετικά και τον Διακουμή να σκοράρει κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 28-31 το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι 99ers προσπάθησαν να πιέσουν σε όλο το γήπεδο, καταφέρνοντας να κλέψουν κάποιες μπάλες και να βρουν εύκολα καλάθια με τους Καθάριο, Μαραγκουδάκη και Κίτσο. Από την άλλη όμως οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν το έργο τους με τον εκπληκτικό Προκοπίδη να σημειώνει άλλους 9 πόντους δίνοντας έτσι προσβάσιμα στην ομάδα του με +7.

Σκαρπέλης και Διακουμής έστειλαν την διαφορά μέχρι και σε διψήφιο αριθμό 7 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Δημάδης για τους 99ers και με τρία μεγάλα τρίποντα κατάφερε να φέρει την διαφορά στους 3 πόντους 1 λεπτό πριν την λήξη. Το σκορ 67-69 με τον Κοκκίνη να καλεί τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση των μωβ. Ότι έδειξε στο χαρτί ο coach το έκαναν στο παρκέ οι γηπεδούχοι, με τον ήρωα Δημάδη να δέχεται την πάσα από τον Μαραγκουδάκη και να ευστοχεί σε μεγάλο τρίποντο 5.5 πριν την λήξη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα άστοχο σουτ από το κέντρο στην συνέχεια και να δέχονται μια στενάχωρη ήττα βάση την απόδοση τους με 70-69.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κίτσος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σκαρπέλης με 11 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 8/10 βολές, 19/43 δίποντα και 8)28 τρίποντα, μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 19 κλεψίματα και 10 λάθη. Από την οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/10 βολές, 26/37 δίποντα και 3/19 τρίποντα, μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 27 λάθη.

99ers (Κοκκίνης): Δημάδης 17 (5), Καθάριος 8, Παντελίδης 10, Μαραγκουδάκης 15, Κίτσος 16 (3), Ασημομύτης, Μελέτης 4

Hellenic Energy (Λάσπας): Λάσπας 11, Διακουμής 9 (1), Κατζέλης 6, Προκοπίδης 21 (1), Σκαρπέλης 11, Θεάκος, Καπρέτσος 2, Στάθης 6, Φεραδούρος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!