12/11/2023
G-vana 16 13 17 13 - 59 -
LazerWolves 8 14 13 22 - 57 -

Λύτρωσε την G-Vana ο Τζανάκης!

Με ήρωα της τελευταίας επίθεσης τον Τζανάκη, η G-Vana λύγισε τους μαχητικούς LazerWolves με 59-57 για την ένατη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League και πλέον βρίσκεται μόνη στην δεύτερη θέση.

Ανώτερη εμφανίστηκε η G-Vana στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Μαντζιώρη και 6 του Ζιάκανου, προηγήθηκε με 16-8. Ο Φιλοκώστας με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Κοπανάκης και Παναγιωτόπουλος.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να οδηγούν το παιχνίδι, να φτάνουν δύο φορές στο +9 και τελικά με 5 πόντους του Μοσχόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 29-22. Ο Φιλοκώστας συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των LazerWolves και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας τους 10 από τους 14 πόντους της ομάδας του.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου ο Τζανάκης πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους και τρίποντο του Βίγλα, η παρέα του Ψωμιάδη βρέθηκε στο +15, 39-24. Αντέδρασε στο φινάλε του δεκαλέπτου η ομάδα του Αντωνακόπουλου και με τρίποντα των Κοπανάκη - Παναγιωτόπουλου, μείωσε στους 11, 46-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι LazerWolves μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι και με 10 πόντους του Κοπανάκη, 6 του Φιλοκώστα και δύο τρίποντα του Παναγιωτόπουλου, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 57-57, 45" για το φινάλε. Ωστόσο, ο Τζανάκης με 2/2 βολές, 9" για το τέλος, χάρισε τελικά τη νίκη στην G-Vana με 59-57, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Μοσχόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 18/50 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/19 βολές, 16/45 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson MVP της G-Vana ο  Ζιάκανος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 2/7 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των LazerWolves ο Φιλοκώστας με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 9/21 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

G-Vana (Ψωμιάδης): Βίγλας 3 (1), Θρεψιάδης, Ζιάκανος 10 (1), Μαντζιώρης 10, Μοσχόπουλος 10 (2), Μπαρμπέρης 2, Pecani 8, Τζανάκης 16, Ψωμιάδης

LazerWolves (Αντωνακόπουλος): Μοσχάκης, Αντωνακόπουλος, Καρατζάς 3, Κοπανάκης 19 (2), Μεϊκόπουλος, Παναγιωτόπουλος 11 (3), Τύρος 2, Φιλοκώστας 22

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των LazerWolves στο φινάλε!