20/01/2024
Ραμολιμέντα 16 17 8 16 - 57 -
Beeranhas 17 11 13 15 - 56 -

Λυτρωτής Παρλαβάτζας για τα Ραμολιμέντα!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι με όρεξη για γρήγορο μπάσκετ. Για τους γηπεδούχους Εμμανουηλίδης και Τσούτης έκαναν δυνατή αρχή με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Χαϊδάκης σημείωσε 5 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 16-17.

Χέρι - χέρι οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου χωρίς καμία να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα να αναμένουμε ένα δυνατό δεύτερο ημίχρονο.

Στην επανάληψη τα Ραμολιμέντα μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με τους Ποσταλή και Εμμανουηλίδη να βοηθάνε επιθετικά πήρανε ένα μικρό προβάδισμα.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Beeranhas έκαναν φοβερή προσπάθεια να επιστρέψουν και να πάρουν το παιχνίδι, με τον Χαϊδάκη να σημειώνει μεγάλο τρίποντο από τα 7.5 μέτρα και να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους με 1 πόντο 20 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Λυτρωτής Παρλαβάντζας για τους γηπεδούχους, ανέλαβε την τελευταία επίθεση και σκόραρε για δύο με ένα σουτ εκτός ισορροπίας δίνοντας την μεγάλη νίκη για την ομάδα του με 57-56.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Εμμανουηλίδης με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κύρκος με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 8/16 βολές, 14/43 δίποντα και 7/23 τρίποντα, μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 15. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18 βολές, 14/50 δίποντα και 6/22 τρίποντα, μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ έκαναν 12 κλεψίματα και 15 λάθη.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Εμμανουηλίδης 16, Καραχρήστος, Μιχαλίτσης 2, Παρλαβάντζας 20, Ποσταλής 8, Τσιφαντάκης, Τσούτης 11

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος 10, Δέτσης, Ευάγγελου 9, Κουγιεντάκης 5, Κύρκος 10, Μιχαηλίδης 2, Τζιφανόπουλος, Χαϊδάκης 14

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!