20/06/2020
Πι Stoli α 11 6 6 26 - 49 -
Uncle Drew 14 14 10 16 - 54 -

Live to die another day οι Uncle Drew!

Σε μια ενδιαφέρουσα & δυνατή αναμέτρηση , οι Uncle Drew(11-6) κατόρθωσαν να πάρουν τον πρώτο από τους τρεις τελικούς ώστε να «ζήσουν» ως την επόμενη μέρα ψάχνοντας το δρόμο για τα πλειοφ, αντιμετωπίζοντας τα γηπεδούχα Πι Stoli A (14-3) στο κλειστό του Πλάτωνα για την 18η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League!

Ισορροπία υπήρξε κατά το αρχικό δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τα “δυνατά χαρτιά” των ομάδων, Μπονάτσος (7) & Λιόλιος (5) από την άλλη. Οι μεν γηπεδούχοι είδαν και τον Βούλγαρη (4) να προβληματίζει την άμυνα των αντιπάλων τους , συνεπικουρούμενοι κι απ’ τον Γ.Ιωαννίδη (2) , την ώρα που εκείνοι είχαν κι άλλες λύσεις με τους Βλυσίδη (3) , Λαζίδη & Γ.Κάρμα (από 2π) , προηγούμενοι με 11-14 στο πέρας του.

H κατάσταση άλλαξε μετά το 2ο λεπτό της δεύτερης περιόδου, αφού ο Λιόλιος (3) ισοφάρισε και μετά. Οι Drew με ρεσιτάλ άμυνας επιδόθηκαν σ’ ένα επιμέρους 3-14 με πρωταγωνιστή τον Μπονάτσο (8) που καθάριζε στα μετόπισθεν τη μπουγάδα με σωρεία ριμπάουντ και κοψίματα , δίχως να παραμελεί τα επιθετικά του καθήκοντα εκφραζόμενος από τα 6.75 δις, με τους Λαζίδη, Γ. Κάρμα και Χριστοδουλόπουλο να σιγοντάρουν από ένα καλαθάκι την ώρα που στην άλλη …όχθη είχε πέσει ξηρασία και μόνο ο Βυζάντιος (3) βρήκε στόχο με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια τιμή (17-28) ακριβώς με τη λήξη του πρώτου μέρους .

Το νερό φαινόταν να έχει μπει στο αυλάκι για τους φιλοξενούμενους και μετά την ανάπαυλα καθώς συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί στην άμυνα. Η απόσταση διευρύνθηκε καθώς έφτασαν σε double score (19-38) με πολύπλευρη επιθετική συνεισφορά από τους Χονδρογιάννη-Μπονάτσο (από 3π) & Χριστοδουλόπουλο-Κυριακόπουλο (από 2π) ενώ ο Λιόλιος με βολές (4) και ο Βυζάντιος (2) ήταν και πάλι τα μοναδικά Πιστόλια που εκπυρσοκρότησαν. Σκορ τρίτης περιόδου 23-38.

Το τελευταίο δεκάλεπτο χωρίζεται σε δύο μέρη. Στα πρώτα τρία του λεπτά η αρμάδα του προέδρου Bill έκανε φάσεις για top ten με δημιουργούς τον ίδιο & τον Κανδηράκη και εκτελεστή τον Λαζίδη (6) ακουμπώντας την ..εικοσάρα (23-42). Κάπου εκεί το συγκρότημα του Παπαδιονυσίου σα να πάτησε ένα κουμπί κι άλλαξε το mode σε κατάσταση fight ! Στα επόμενα λοιπόν επτά λεπτά άλλαξαν οι ρόλοι όταν και με “ινδιάνικο” μπάσκετ, πίεση στην άμυνα και καλύτερες επιλογές μπροστά τα Πι stoli A βάλθηκαν να κάνουν μια ανατροπάρα, με τους Λιόλιο (11) & Ρ.Ιωαννίδη (6) μπροστάρηδες και με τους υπόλοιπους να βοηθούν σημαντικά “έφαγαν” βήμα βήμα τη διαφορά, φτάνοντας ως το τελευταίο λεπτό σε απόσταση βολής (49-51). Κάπου εκεί όμως μίλησε η “επιθυμία” και η κλάση του Γ. Κάρμα (2) που αν και δεν ήταν σε καλή βραδιά, πήρε την κρίσιμη προσπάθεια & με ένα ποστάρισμα απομάκρυνε τον κίνδυνο σκοράροντας ενώ μια βολή του Μπονάτσου (8) έγραψε το τελικό 49-54 με τους Uncle Drew να παίρνουν τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου και να συνεχίζουν να έχουν πιθανότητες για το στόχο τους !

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 52% στις βολές, 22.5% σε σουτ εντός πεδιάς  και 14 % σε τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, είχαν 1 κόψιμο και έκαναν 8 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές σούταραν καλύτερα με 56% βολές, 36 % εντός πεδιάς  και 15 % τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, υπέπεσαν σε 19 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Σπύρος Μπονάτσος με 26 πόντους, 17 ριμπάουντ (double double), 2 κοψίματα και 3 λάθη. Καλύτερος για τα  Πι Stoli A ο Γιώργος Λιόλιος με 25 πόντους, 3 ριμπάουντ & 3 κλεψίματα.

Πι Stoli A (Λιόλιος): Βυζάντιος 7, Ιωαννίδης Ρ.7, Ιωαννίδης Γ. 4, Γραικούσης, Λιόλιος 25 (4), Παπαδιονυσίου Χ., Κοτσακάς ,Βούλγαρης 6, Λαδάς

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Χονδρογιάννης 3(1), Βλυσίδης 3(1), Κυριακόπουλος 2, Χριστοδουλόπουλος 4(9ρ), Κάρμας Χ.,  Μπονάτσος 26 (3), Λαζίδης 10, Κάρμας Ι. 6, Κανδηράκης 8 (2),

Τι μας άρεσε:  Η απόδοση των Drew τα τρία πρώτα δεκάλεπτα και η αντίδραση των αντιπάλων τους στο τελευταίο.