02/06/2023
Old Firm BC 15 7 14 13 - 49 -
Ano Liosia BC 18 8 7 25 - 58 -

Άλλη μια αγωνιστική, άλλη μια νίκη για τα Ano Liosia!

Την αήττητη πορεία τους συνεχίζουν απτόητα τα Ano Liosia που το βράδυ της Παρασκευής 2 Ιουνίου ξεπέρασαν το εμπόδιο της Old Firm με 49-58. Με όπλο την άμυνά τους, τα Ano Liosia κατάφεραν σε ένα καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού να πάρουν ένα καλό προβάδισμα και τελικά να φτάσουν στην 6η σερί νίκη τους (6-0), ενώ από την άλλη η Old Firm έβαλε τέλος στο καλό σερί της και γνώρισε την 2η ήττα της στην Summer Development League.

Στα του αγώνα, τα Ano Liosia πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και έφτασαν να προηγούνται 3-10. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια ήταν αρκετά δραστήριες πίσω από την γραμμή του τριπόντου, με την Old Firm να πλησιάζει  στο 12-14. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 15-18.

Στο δεύτερου δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν έκαναν και τόσο καλή δουλειά στο επιθετικό κομμάτι. Η Old Firm μάλιστα χρειάστηκε κάτι παραπάνω από τρία λεπτά για να βρει τους πρώτους πόντους της με τον Καλαμπάκο (17-23), ωστόσο αργότερα πλησίασε με το τρίποντο του Ντραγκότι και το καλάθι του Μακρή που έγραψαν το 22-23. Ξανά όμως τα Ano Liosia κράτησαν το προβάδισμα και πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 22-26.

Η Old Firm στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά, μετά από το αρχικό 3-0 του παιχνιδιού, με τον Κανελλόπουλο να χτυπάει από το τρίποντο για το 27-26. Ο Καραμπούλας ανέλαβε δράση για να ξαναβάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους, όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν πάλι αντίδραση και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να δείχνει 36-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο είδαμε τα Ano Liosia να μπαίνουν αρκετά αποφασισμένα και με τους Παπαδιά και Καραμπούλα να δίνουν λύσεις επιθετικά, έφτασαν στο 38-42 με ένα επιμέρους 2-9. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν μήπως μπορέσουν να κάνουν ξανά το προσπέρασμα, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στον πόντο με το τρίποντο του Ντραγκότι που έκανε το 45-46. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλή άμυνα και με ένα σερί 0-7 έφεραν το ματς εκεί που ήθελαν (45-52), σε ένα πολύ καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού. Ο Βαρβαρίδης ήταν αλάνθαστος από την γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα και κάπως έτσι τα Ano Liosia έφτασαν στη νίκη με 49-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καραμπούλας με 32 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ. Από την Old Firm ξεχώρισε ο Διονύσης Ντραγκότι με 18 πόντους, 3 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ.

Η Old Firm είχε 9/28 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 10/14 βολές, 29 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ. Τα Ano Liosia μέτρησαν 13/26 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 20/31 βολές, 36 ριμπάουντ, όπως και 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη και 4 μπλοκ.

Old Firm (Μαρούδης): Ανδρεάδης, Βασιλείου 2(7ρ.), Καλαμπάκος 6(7ρ.), Κανελλόπουλος 13(3ρ.), Κούτσικος, Μακρής 10(6ρ.), Μουγκαράκης, Ντραγκότι 18(4ρ.)

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 12(4ρ.), Ζαντιώτης, Καραμπούλας 32(5ρ.), Κολέγκας, Μπιρπανάγος, Παπαδιάς 8(11ρ.), Παχούλης 1(3ρ.), Πετρόπουλος 3(4ρ.), Ρουχωτάς 2, Τσατόβ, Φρέρης

Τι μας άρεσε: Το καλό τέταρτο δεκάλεπτο των φιλοξενούμενων που τους έδωσε τη νίκη.