22/11/2023
Capital Con-Trolls 8 15 6 10 - 39 -
Los Lampriniers 18 7 11 8 - 44 -

Los Ευγενείας!

Το βράδυ της Τετάρτης 22 Νοεμβρίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, για τον τρίτο όμιλο της Development 2 και σε ένα κλειστό και παράλληλα αμφίρροπο παιχνίδι, ο Βασίλης Ευγενείας πήρε τους Los Labriniers απ’ το χεράκι στο τέταρτο δεκάλεπτο και πετυχαίνοντας όλους τους πόντους της ομάδας του, χάρισε τη νίκη με 39 – 44 απέναντι στην ηρωική πεντάδα των Capital Con Trolls.

Οι Labriniers επέβαλαν το παιχνίδι τους από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα των Capital Con Trolls και με μπροστάρηδες στην επίθεση του Γκαραγκάνη με 7 και Ευγενεία με 4 πόντους αντίστοιχα, έχτισαν διψήφια διαφορά. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Κόκκινοι που κατέβηκαν μόλις με μία πεντάδα στον αγωνιστικό χώρο, δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τα ατού του αντιπάλου και σκόραραν με Π.Μαρζάβα, Τ. Μαρζάβα, Κιούση και Δρόσο, για το 8 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείριση και προσπαθούσαν να κρατήσουν την διαφορά ασφαλείας, αλλά δεν ήταν τόσο παραγωγικοί σκοράροντας μόλις 7 πόντους. Στο ίδιο διάστημα οι Capital βρήκα ρυθμό στην επίθεση, έβαλαν τρία σουτ από τα 6.75 με Μπουρνάζο(2) και Κιούση και πλησίασαν 23 – 25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν και πάλι η σειρά των Labriniers να πάρουν τον έλεγχο και εκμεταλλευόμενοι την σφιχτή τους άμυνα και το κρεσέντο από Βαμβακά(5) και Αντωνόπουλο(4) , ξέφυγαν με 29-36.Στην φτωχή συγκομιδή των Κόκκινων, ο Π.Μαρζάβας πέτυχε 4 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, Κιούσης και Τ.Μαρζάβας(4) πάλευαν να γυρίσουν τούμπα το ματς για τους Capital, όμως ο Βασίλης Ευγενείας είχε άλλη άποψη!Ο Center των Labriniers με επιβλητική εμφάνιση στις δύο ρακέτες, πέτυχε και τους 8 πόντους της ομάδας του και της έδωσε τη νίκη με 39 – 44.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Βασίλης Ευγενείας με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Περικλής Κιούσης με 11 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Capital είχαν 8 / 37 δίποντα, 5 / 27 τρίποντα, 8 / 14 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Labriniers είχαν 14 / 46 δίποντα, 2 / 18 τρίποντα, 10 / 16 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Capital Con Trolls(Μαρζάβας): Δρόσος 1, Κιούσης 11(16ρ.), Τ.Μαρζάβας 8, Π.Μαρζάβας 10(7ρ.), Μπουρνάζος 9(7ρ.).

Los Labriniers (Ρίζος): Αντωνόπουλος 8, Βαμβακάς 5(7ρ.) Βασιλάκης, Γκαραγκάνης 10, Ευγενείας 16(10ρ.), Θωμόπουλος 1(12ρ.), Κάτσης 2, Ρίζος, Σπηλιωτόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Το άψογο κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.