Capital Con-Trolls 11 16 9 12 - 48 -
Los Abeles Fakers 12 14 17 11 - 54 -

Los Abeles Fakers στο τέλος!

Με μια εφτάδα παρατάχτηκαν οι "Κόκκινοι", με εννιά οι "Πράσινοι" και άρχισε το πανηγύρι.

Με το στανιό είχαμε σκορ στην πρώτη περίοδο, καθώς οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να "ζεσταθούν" στην έναρξη. Μοιρασμένο το παιχνίδι εκατέρωθεν, με την άμυνα να έχει τον πρώτο λόγο. Ίσα βάρκα ίσα νερά, λοιπόν, με το 11-12 να είναι αντιπροσωπευτικό. Γενικά δεν περιμέναμε υψηλό σκορ και όπως φαινόταν το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Καλύτερες στην συγκομιδή εμφανίστηκαν οι ομάδες, πάντα χέρι - χέρι στο σκοράρισμα. Έχοντας ένα τρίποντο η κάθεμια και με παρόμοιες επιλογές σε επίθεση και άμυνα έκλεισαν το ημίχρονο στην κόψη(27-26), με τους Capital να έχουν ισχνό προβάδισμα. Αν ξεχώρισε κάτι σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν ότι οι Fakers πήγαν περισσότερες φορές στην γραμμή της φιλανθρωπίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν λίγο στροφές οι φιλοξενούμενοι, χωρίς βέβαια να μπορούν να ξεφύγουν σημαντικά. Ήταν πιο αποτελεσματικοί στην ρακέτα παίρνοντας τα ριμπάουντ και βάζοντας τον Τσαντζαλή στην εξίσωση, παίρνοντας έτσι και κεφάλι στο σκορ. Οι Capital έκαναν πολλά λάθη(4) σε αυτό το σημείο και αυτά πλήρωναν, καθώς οι πολλές λάθος πάσες τους έδωσαν μόλις εννέα πόντους στο δεκάλεπτο. 36-43 μπροστά έκλεισαν την τρίτη στροφή οι Los Abeles.

Φτάνοντας προς το τέλος, οι φιλοξενούμενοι δεν έλεγαν να χάσουν το προβάδισμα με τίποτα. Μπορεί να πήραν το δεκάλεπτο οι Capital, δεν κατάφεραν όμως να ηγηθούν στο σκορ. Δρόσος και Τσιμσιρλής ήταν οι μόνοι άποντοι της αναμέτρησης, με τους Αμπελοκηπιώτες να επιβεβαιώνουν τον τίτλο του φαβορί στο τέλος. Από την άλλη οι Capital αν είναι λίγο πιο συγκεντρωμενοί δεν θα χάσουν την είσοδό τους στην οχτάδα. Το ματς έληξε 48-54 υπέρ των Fakers!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Θεοδόσης Λουκαϊτης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ. Για τους Capital Con - Trolls ξεχώρισε ο Φουρτάκας με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Capital Con - Trolls(Μαρζάβας): Δρόσος, Τ. Μαρζάβας 12, Π. Μαρζάβας 6, Τυχόπουλος 2, Φουρτάκας 10, Πατρός 10, Μπουρνάζος 8.

Los Abeles Fakers(Μαυρακάκης): Λουκαϊτης 15, Βογιατζής 3, Μουρτζούνης 4, Ριζάδης 6, Ευθυμίου 10, Τσαντζαλής 7, Τσιμσιρλής, Μαυρακάκης 9.

Τι μας άρεσε: Οι αφιερώσεις του Μαρζάβα στα τρίποντα!

Τι δεν μας άρεσε: Τα αρκετά λάθη εκατέρωθεν.