20/05/2022
Los Lampriniers 10 12 16 12 - 50 -
Termites 9 16 16 7 - 48 -

Los Lampriniers με όπλο την front line!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall, Los Lampriniers και Termites αναμετρήθηκαν για την 1η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Summer Development 2 League. Η ομάδα του απόντα από το παρκέ, αλλά παρόντα στο Youtube chat Ανδρέα Γρύλλη κατάφερε να επικρατήσει στο φινάλε με δύο εύστοχες βολές του Betsson mvp Λευτέρη Αποστόλου. Πάλεψαν οι Termites που απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους στο κρίσιμο σημείο, κάνοντας ανεξήγητο φάουλ στην τελευταία κατοχή. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το ξεκίνημα στον Κολωνό με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ταυτόχρονα τα πατήματά τους. Ευγενείας με 4 πόντους και Χριστόπουλος με 3 ξεχώρισαν για Lampriniers και Termites αντίστοιχα σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο. Σκορ 10-9.

Βελτιωμένοι παρουσιάστηκαν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι Termites. Με τους Καρκατσέλη (5π.), Τουμπακάρη (4π.) και Χριστόπουλο (5π.) να σκοράρουν με συνέπεια, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο Ευγενείας (6π.) και Αποστόλου (4π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην low post άμυνα των αντιπάλων. Σκορ ημιχρόνου, 22-25.

Στην επανάληψη το ματς παρέμεινε ντέρμπι, αφού το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου έγραψε 16-16. Ο Ευγενείας ήταν ασταμάτητος σε αυτό το χρονικό σημείο προσθέτοντας ακόμη 11 πόντους στην πλούσια συλλογή του. Για τους Termites επιθετικές λύσεις προσέφεραν οι Σκλαβενίτης (5π.), Καρκατσέλης (4π.) και Χατζητσομπάνης (4π.) Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-41.

Κλειστό ματς και στο φινάλε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι και την κατάσταση να «μυρίζει» παράταση. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και με το σκορ ισόπαλο στους 48 πόντους το ανεξήγητο φάουλ του Τουμπακάρη έγειρε οριστικά την πλάστιγγα στην πλευρά των γηπεδούχων, αφού ο Αποστόλου με κρύο αίμα από τη γραμμή των 4,5 μέτρων χάρισε τη νίκη στους Los Lampriniers.

Στο τέλος του αγώνα, οι Los Lampriniers είχαν 19/63 δίποντα, 0/7 τρίποντα και 12/23 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Termites είχαν 14/43 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Αποστόλου με 14 πόντους και double-double, έχοντας 5/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4/6 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους Termites ξεχώρισε ο Σπύρος Σκλαβενίτης με 11 πόντους και double-double, έχοντας 3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ.

Los Lampriniers (Βαμβακάς) : Σκούρτας (3 ριμπ.), Ρίζος, Μπελιβανάκης 2, Ευγενείας 21 (14 ριμπ., 2 ασί.), Βαμβακάς 8 (4 ριμπ., 2 ασί., 4 κλεψ.), Αποστόλου 14 (13 ριμπ., 4 ασί., 1 μπλοκ), Βασιλάκης, Αντωνόπουλος 5 (10 ριμπ., 2 ασί.).

Termites (Αποστολόπουλος) : Φουντάς Δ., Φουντάς Α. 2, Σκλαβενίτης 11 (12 ριμπ., 5 ασί., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.), Πασχαλινόπουλος 3 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Αποστολόπουλος 2 (4 ριμπ.), Καρκατσέλης 11 (2 κλεψ., 1 τρίπ.), Τουμπακάρης 7 (3 ριμπ.), Κατσάφαρος, Χατζητσομπάνης 4 (10 ριμπ., 1 τρίπ.), Χριστόπουλος 8 (3 ριμπ., 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.