12/02/2024
War Gamers 17 25 18 18 - 78 -
Aguanile 22 26 17 8 - 73 -

Λύγισαν την "Agua" οι War Gamers!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι War Gamers με όπλο την άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφεραν να κερδίσουν την Aguanile με 78-73 για την 20η αγωνιστική της Elite League by Betsson!

Οι War Gamers μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με 8 πόντους του Καραγιάννη και 5 του Αβραμίδη, προηγούνταν με 15-9 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 9 πόντους του Αξαμπανόπουλου, 6 του Σιαμπλή και έμμεσο τρίποντο του Δάμη, προσπέρασαν με 17-22.

Στη δεύτερη περίοδο η Aguanile είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, βρέθηκε μέχρι και στο +11, 27-38, και τελικά με 13 πόντους του Ρουκουνάκη, 8 του Καλαφάτη και 4 του Σιμιτσόπουλου, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 42-48! Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Καραγιάννης και Λαζαράκος με 5 πόντους έκαστος, ενώ από 4 πόντους πρόσθεσαν οι Ρίπης και Σταυρόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι και με δύο τρίποντα του Λαζαράκου και 6 πόντους του Καραγιάννη, προσπέρασαν με 56-54 στα μισά της τρίτης περιόδου. Για ακόμη, όμως, μια φορά η "Agua" αντέδρασε άμεσα και με 4 πόντους του Καλαφάτη και τρίποντα των Γκέγκιου - Barkshire, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 60-65!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι War Gamers έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Αβραμίδη, Καραγιάννη, Ρίπη και Διαμαντή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 78-73! Κόλλησε στο φινάλε επιθετικά η παρέα του Γκέγκιου, με τον Καλαφάτη να βάζει 4 πόντους και τους Δάμη - Σιαμπλή να έχουν από 2 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/21 βολές, 21/52 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/20 βολές, 26/58 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 9 μπλοκ.

Betsson MVP των War Gamers ο Καραγιάννης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 βολές, 6/13 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Aguanile ο Ρουκουνάκης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 6/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

War Gamers (Σκλαβενίτης):  Αβραμίδης 13, Βασιλόπουλος, Διαμαντής 4 (1), Καραγιάννης 24 (2), Λαζαράκος 11 (3), Μέμεζας, Μακρυγιάννης 3 (1), Μπερδεμπές, Ρίπης 12, Σκλαβενίτης 3 (1), Σταυρόπουλος 8

Aguanile (Καλαφάτης): Barkshire 3 (1), Αξαμπανόπουλος 10, Γκέγκιος 5 (1), Δάμης 7, Καλαφάτης 16, Ρουκουνάκης 17 (1), Σιαμπλής 11, Σιμιτσόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του ντέρμπι!