17/12/2023
Ένωση Αγρινίου 13 21 8 14 - 56 -
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 12 8 14 10 - 44 -

"Λύγισε" την Ανεμώνη η Ένωση

Η Ένωση πήρε προβάδισμα 6 πόντων στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως η Ανεμώνη "ροκάνισε" τη διαφορά και μείωσε στον 1 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 16 - 16 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκάλεπτου, όμως η συνέχεια ανήκε στην Ένωση που έτρεξε σερί 18 - 4 και προηγήθηκε με 14 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +17 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η Ανεμώνη αντέδρασε και μείωσε στους 8 στο 30ο λεπτό.

Στην τελευταία περίοδο η Ένωση διαχειρίστηκε το προβάδισμά της, είχε σταθερά διψήφια διαφορά και έφτασε στην επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Bettson MVP του αγώνα ήταν ο Τάσος Βασιλείου με 17 πόντους.
Για την Ανεμώνη ο Δημήτρης Μεταξάς έκανε double double με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους είχε ο Βασίλης Χαρίσης.

Τι μας άρεσε. Η Ένωση παρότι δεν έπιασε τα υψηλά στάνταρ άλλων αγώνων, είχε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Η Ανεμώνη ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ανταγωνιστική, αλλά η απουσία του Σπύρου Μαρκέτου ήταν εμφανής.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 17, Καρακώστας Ε. 2, Καρακώστας Χ. 5, Καραμπλιάνης 7(1), Κάτρης Ι. 4, Κάτρης Γ. 8, Κουμάσης, Μπλαχούρας 2, Ξανθόπουλος, Πλιάτσικας 3(1), Σταμουλάκης 6(2), Τσιούνης 2.

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C.: Γαβρικούδης, Γρομητσάρης 2, Καραβίας 6, Κουφός 3(1), Μεταξάς 15, Στουραΐτης 8, Φορτσεράς, Χαρίσης 10(2).