01/11/2023
Limoges 22 15 14 11 - 62 -
Γιουγκοπιάστηκα 14 15 15 12 - 56 -

Λύγισε την "Γιούγκο" η Limoges!

Επιστροφή στις νίκες για την Limoges στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κατέβαλε δύσκολα την λαβωμένη Γιουγκοπιάστηκα με 62-56 στο Athens Sports Hall!

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο παιχνίδι η Limoges, καθώς με 9 πόντους του Δαβιλά, 5 του Βασίλη Ανδ. Αντωνόπουλου και 4 του Τριαντογιάννη, προηγήθηκε με 22-11, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 22-14, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κορωνάκος με έμμεσο τρίποντο, ενώ νωρίτερα δύο τρίποντα έβαλε ο Παπαγεωργίου και ένα ο Πατάγιας.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Μπραντίτσα, 4 του Παπαδόπουλου και τρίποντα των Σταμάτη - Βασίλη Ανδρ. Αντωνόπουλου, βρέθηκαν στο +14, 37-23, 3:00 για την ανάπαυλα. Μείωσε στο φινάλε του πρώτου μέρους η Γιουγκοπιάστηκα στους 8, 37-29, με τους Παπαγεωργίου, Πατάγια και Μπαντρά να ευστοχούν από την περιφέρεια, ενώ τραυματίας αποχώρησε ο Κορωνάκος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Δαβιλά και τρίποντο του Βασίλη Ανδρ. Αντωνόπουλου, το συγκρότημα του Ευριπιώτη διατήρησε το τιμόνι στα χέρια του με 51-44. Η "Γιούγκο" συνέχιζε να δίνει μάχη και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Πατάγια (5π), Πουριέζη (3π) και Παπαγεωργίου (3π) να την κρατούν κοντά στο σκορ. Σκορ τρίτης περιόδου 51-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Λιμουζό" είχαν περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Τριαντογιάννη, Κωνσταντόπουλο και Βασίλη Ανδρ. Αντωνόπουλο, έφτασε στην αγχωτική νίκη με 62-56. Για τους κίτρινους στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Πουριέζης, Σακαρέλος, Πατάγιας και Παπαγεωργίου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/22 βολές, 17/45 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/15 βολές, 11/33 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp για την Limoges ο Κωνσταντόπουλος με 6 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Γιουγκοπιάστηκα ο Πατάγιας με 15 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 2/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Limoges (Ευριπιώτης): Κωνσταντόπουλος 6, Αντωνόπουλος Α. Βασίλης 13 (3), Αντωνόπουλος Ι. Βασίλης 6, Δαβιλάς 13 (1), Μπολόσης, Μπραντίτσας 5 (1), Παπαδόπουλος 6, Σουλελές, Σταμάτης 5 (1), Τριαντογιάννης 8

Γιουγκοπιάστηκα (Κοέν): Κορωνάκος 8, Κύρκος 2, Μπαντράς 3 (1), Παπαγεωργίου 16 (4), Πατάγιας 15 (3), Πουριέζης 7, Σακαρέλος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως για ακόμη μια φορά η Γιούγκο απέδειξε την ποιότητά της, παρόλο που δεν έχει πάρει ακόμη κάποια νίκη!