02/11/2022
Σκόρπιοι BC 18 12 12 15 - 57 -
Κλειώ 11 22 11 21 - 65 -

"Λύγισε" τον Χειράκη η Κλειώ!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, η Κλειώ κέρδισε τους Σκόρπιους με 57-65 στο ΣΕΦ και τους έπιασε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά την ολοκλήρωση της έκτης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της D2-League!

Με τον Χειράκη να ξεκινάει ορεξάτος το ματς και να πετυχαίνει 13 πόντους, οι Σκόρπιοι προηγήθηκαν με 18-11 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Ο Λυμπερόπουλος με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Μητσόπουλος.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Καλαλή, 5 του Τσιώλου και 5 του Μητσόπουλου, η Κλειώ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 30-33. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Χειράκης, φτάνοντας τους 17!

Ούτε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μπόρεσε κάποια ομάδα μα ξεφύγει, με τους "ροζούληδες" να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 42-44, έπειτα από 4 πόντους του Λυμπερόπουλου, 4 του Μητσόπουλου και 3 του Καλαλή. Μόνος του συνέχιζε να παλεύει για την ομάδα του Καραγεωργάκη ο Χειράκης, αφού σημείωσε τους 7 από τους 12 πόντους των Σκόρπιων. Σκορ τρίτης περιόδου 42-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με την Κλειώ να επικρατεί τελικά με 57-65, μετά από μεγάλα σουτ των Τσιώλου, Αμπατζή και Λυμπερόπουλου. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι γηπεδούχοι να αποφύγουν την δεύτερη ήττα τους, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Χειράκη και Μιχαλόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/23 βολές, 19/46 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/21 βολές, 21/49 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Σκόρπιων ο Χειράκης με 31 πόντους, έχοντας 7/9 βολές, 9/14 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp για την Κλειώ ο Λυμπερόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Σκόρπιοι (Καραγεωργάκης): Βεζυράκης 2, Δήμου 5 (1), Λέκκας, Μέτσο, Μιχαλόπουλος 6, Πατσιαλής 4, Σαραντάρης 5, Χειράκης 31 (2), Τέγος 4

Κλειώ (Αμπατζής): Καΐτσας 2, Αμπατζής 7, Λυμπερόπουλος 18 (2), Καλαλής 13, Μητσόπουλος 11, Παπαδάκης 2, Τσάκαλος, Τσιώλος 12 (2)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!