31/10/2020
Athens Crips 5 13 10 11 - 39 -
Elapuse BC 4 11 22 21 - 58 -

Λύγισε τους Athens Crips η Elapuse!

H Εlapuse εκμεταλλευόμενη τις πολλές απουσίες των Athens Crips, ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο παίρνοντας την νίκη με 58-39.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πολύ νευρικό και οι δύο ομάδες πολύ άστοχες. Αυτό φαίνεται και στο πολύ χαμηλό 5-4 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου υπέρ των Crips, που είδαν τους Argi και Κουρκουλή να σημειώνουν από 2 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους και τους 4 πόντους της ομάδας του έβαλε ο Σαραντόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τους μαχητικούς Athens Crips να μένουν μπροστά στο σκορ με τον Γιώργο Γιγουρτάκη να σημειώνει 5 πόντους. Για την ομάδα του Αναγώστου, 7 πόντους έβαλε ο Μπίτσιος. Το ημίχρονο έκλεισε στο 18-15 υπέρ των Crips.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Elapuse ήταν καταιγιστική. Ο Μιγιώνης πήρε σκυτάλη από τον Μπίτσιο και με ρεσιτάλ ευστοχίας βοήθησε την ομάδα του να τρέξει ένα επιμέρους 22-10 και να προηγηθεί με 9, 37-28 με το τέλος του δεκαλέπτου. Για την ομάδα του Παπαδόπουλου, που έμενε σιγά σιγά από δυνάμεις, από 4 πόντους σημείωσαν οι Σμυρλής και Γκουγκούσης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Elapuse συνέχισε να είναι εξαιρετικά εύστοχη και κατάφερε να πάρει μία εύκολη νίκη με 58-39 κάνοντας το 3/3 στο πρωτάθλημα. Σε αυτό το σημείο του αγώνα, ο 6 πόντους πέτυχε ο Θοδωρής Σαραντόπουλος, ενώ για τους φιλότιμους Crips, 7 ο Λυμπέρης Γκουγκούσης.

MVPτου παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Θοδωρής Σαραντόπουλος με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Κουρκουλής με 4 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι Athens Crips είχαν 13/69 εντός πεδιάς, 0/18 τρίποντα και 13/25 βολές. Πήραν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα κι έκαναν 13 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 21/76 εντός πεδιάς, 5/29 τρίποντα και 11/21 βολές. Πήραν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Γκουγκούσης 13, Παπαδόπουλος 2, Argi 6, Κουρκούλης 4, Σμυρλής 7, Γιγουρτάκης 7.

Elapuse (Αναγνώστου): Μπακής 7, Πιτσιλής 1, Μπίτσιος 13, Φραγκογιάννης, Δεσύπρης Π, Ψαλιδόπουλος, Μιγιώνης 10, Κουτσούκος 5, Αναγνώστου, Δεσύπρης Σ 6, Σαραντόπουλος 16.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση της Elapuse στο δεύτερο ημίχρονο!