08/06/2022
Λύκοι 12 20 11 12 - 55 -
Black Panthers 11 17 14 10 - 52 -

Λύκοι με τα όλα τους!

Την πρώτη τους νίκη στον έβδομο όμιλο της Summer D2-League πήραν χθες στο Περιστέρι οι Λύκοι, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισαν τους Black Panthers με 55-52!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 1-6 στο πρώτο πεντάλεπτο, οι Λύκοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 12-11, χάρη σε 5 πόντους του Γεωργιάδη, 4 του Σάββα και 3 του Γκίκα. Ο Αποσκίτης με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο πρόεδρος Δημήτρης Καραμάνης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν από το 18-24 να προσπεράσουν με 32-28, έπειτα από 5 νέους πόντους του Γεωργιάδη, 5 του Δούκα, 4 του Κούβελα και άλλους τόσους του Σάββα. Τους Black Panthers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Αποσκίτης και Κώστας Καββαδίας με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Λύκοι με 5 πόντους του Γκίκα, 4 του Κούβελα και 2 του Λεμποτέση, ξέφυγαν στο +9, 40-31, 5:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί οι Πάνθηρες ξύπνησαν και με μπροστάρη τον αρχηγό Κώστα Καββαδία με 8 πόντους, πλησίασαν στον πόντο, 43-42, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Σάββα άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Κούβελα, Λεμποτέση και Γεωργιάδη, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 55-52. Πάλεψε μέχρι το φινάλε ο Αποσκίτης να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι, ωστόσο οι 7 δικοί του πόντοι και το τρίποντο του Κώστα Καββαδία δεν ήταν αρκετά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 19/27 βολές, 15/42 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/15 βολές, 17/45 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Betsson mvp των Λύκων ο Γκίκας με 11 πόντους (double-double), έχοντας 7/9 βολές, 2/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Black Panthers ο Αποσκίτης με 23 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 8/21 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 2 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Δούκας 5 (1), Σάββας 10, Κούβελας 11, Γεωργιάδης 13 (1), Λεμποτέσης 5, Καχριμάνης, Γκίκας 11

Black Panthers (Καββαδίας Κ.): Παυλίδης 2, Ρήγας, Καββαδίας Κ. 15 (3), Καββαδίας Τ. 2, Τσαλαφούτας 2, Μαυράκης  2, Καραμάνης 4, Τήλιος 2, Αποσκίτης 23

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα στο φινάλε από τους Λύκους!