17/02/2020
Wolves 15 11 16 16 - 58 -
Μίνωες 20 12 15 10 - 57 -

Λύτρωσε τους Wolves ο Καρατζάς!

Αν και κατέβηκαν με πολλές απουσίες, οι Wolves λύγισαν τους Μίνωες με 58-57, με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Καρατζά και έτσι θα πάνε αλώβητοι στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στο Dilaveri για τον τρίτο όμιλο της Development League!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Wolves στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Φιλοκώστα και 3 του Καρατζά, προηγούνταν με 11-6 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της συνάντησης. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Αντωνάκη, 4 του Κανελλόπουλου και 3 του Μάρκου, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5, 15-20!

Στην δεύτερη περίοδο οι Μίνωες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τους Γκατζιά, Μάρκο, Αλεξόπουλο, Κανελλόπουλο και Κυριακόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 17-27, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 26-32. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Φιλοκώστας και Δασκαλούδης με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδιο το σκηνικό του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντες βόμβες του Πατίρη και 5 πόντους του Γκατζιά, οι φιλοξενούμενοι  συνέχιζαν να οδηγούν το ματς, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 42-47. Από κοντά ακολουθούσαν οι Λύκοι και στην τρίτη περίοδο, με την τριπλέτα Δρακόπουλου (5π), Καρατζά (4π) και Φιλοκώστα (3π) να δίνει τις λύσεις στην επίθεση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες θα έδωσαν όλα για τη νίκη, με τους Wolves τελικά να παίρνουν το 12ο ροζ φύλλο αγώνα με 58-57 , χάρη σε 6 πόντους του Δρακόπουλου και βοήθειες των Μεϊκόπουλου, Τύρου, Δασκαλούδη και Φιλοκώστα, με τον Καρατζά να βάζει το νικητήριο καλάθι στη λήξη. Δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το τιμόνι στα χέρια τους οι Μίνωες μέχρι το τέλος, παρά τους 3 πόντους του Παπαστάμου και το τρίποντο του Γκατζιά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/21 βολές, 19/47 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/19 βολές, 16/41 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 13 λάθη και είχαν 5 μπλοκ.

Κορυφαίος των Wolves ο Φιλοκώστας με 17 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 4/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τους Μίνωες ο Κανελλόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες.

Wolves (Τύρος – Πετρόπουλος): Δασκαλούδης 13, Καρατζάς 7, Φιλοκώστας 17 (2), Πετρόπουλος 2, Μεϊκόπουλος 2, Δρακόπουλος 15 (1), Τύρος 2, Παπαευσταθίου

Μίνωες (Δερδελάκος): Μπουραζάνης 2, Μάρκος 5, Πατίρης 6 (2), Αλεξόπουλος 3, Χριστακόπουλος, Δρελιώζης 1, Παπαστάμος 5, Κυριακόπουλος 4, Κανελλόπουλος 10, Δερδελάκος 2, Γκατζιάς 12 (1), Αντωνάκης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε του ντέρμπι!