02/03/2024
Valhalla Phantoms 17 17 16 16 - 66 -
Run & Gun B.C 20 16 19 14 - 69 -

Μacalalad VS Μποτώνης γράψατε διπλό!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού στο Μπουρνάζι, με τον Macalalad με ένα one man show να οδηγεί τους γηπεδούχους και να τους βάζει μπροστά στο σκορ από νωρίς. Μποτώνης και Βέργης με ατομικές ενέργειες αντέδρασαν για τους κόκκινους, οι οποίοι με ένα buzzer-beater τρίποντο του πρώτου πήραν προβάδισμα τριών πόντων στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, 17-20.

Μπαίνοντας στην δεύτερη περίοδο, ο Δρόσος με μακρινά σουτ έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους Valhalla, οι οποίοι προηγήθηκαν εκ νέου με 28-24 στο πρώτο πεντάλεπτο. Oι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ψύχραιμοι, ο Mποτώνης και ο Βέργης πήραν επιθετικές πρωτοβουλίες, έφεραν το ματς στα ίσια και ξαναπήραν τον έλεγχο του ματς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, 34-36.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι κόκκινοι έσφιξαν αισθητά την άμυνα τους, αλλά ο Κυριακουλάκος και ο Τσινιοκα βρήκαν τον τρόπο να βάλουν την μπάλα στο καλάθι και προσέθεσαν τέσσερις πόντους στον λογαριασμό τους. Ο Τρίμμης (5π) και Μποτώνης (7π) με ατομικές ενέργειες κράτησαν σε θέση οδηγού τους Run n Gun, οι οποίοι έκλεισαν και τη τρίτη περίοδο σε προνομιακή θέση, 50-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μποτώνης με τέσσερις γρήγορους πόντους έστειλε τη διαφορά στο συν εννέα, για να του απαντήσει ο Macalalad με δύο ακόμα τρίποντα και να φέρει το ματς στα ίσια, 59-59! Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το τελευταίο λεπτό, ωστόσο οι Run n Gun, με δύο τεράστιες βολές του Βέργη, πήραν το 15ο συνεχόμενο ροζ φύλλο, επικρατώντας με 66-69.

Betsson MVP για τους Run 'n Gun αναδείχτηκε ο Νικόλας Δημητρόπουλος με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 3 ασιστ, ενώ από τoυς Valhalla Phantoms διακρίθηκε ο Jerico Macalalad με 28 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 κoψιμο.

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Macalalad 28, Shooli 2, Sidor 2, Δρόσος 7, Κοκόλας 2, Κότσιρας, Κρινής 6, Κυριακουλάκος 9, Νικολάου 1, Παπαϊωάννου, Τσινιόκα 6, Φλάκας 3.

Run 'n Gun (Θεοχαρίδης): Βέργης 13, Δημητρόπουλος 6, Κουρτέσης 3, Μπέλλος, Μποτώνης 32, Παπαδόπουλος 3, Παπανικολάου 3, Τρίμμης 9.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!