23/09/2019
Mad Frogs 10 20 17 14 - 61 -
Transporters 13 13 4 23 - 53 -

Mad Frogs όπως τους είχαμε πρωτογνωρίσει!

Το 2/2 έκαναν στον 12ο όμιλο του Basketaki Cup οι Mad Frogs, καθώς στα  πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής επιβλήθηκαν εύκολα των Transporters με 61-52 στο κλειστό του Περιστερίου, θυμίζοντας κάτι από την ομάδα που βλέπαμε όταν ιδρύθηκε ο σύλλογος!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Transporters στο ματς, καθώς με τρίποντα των Κοψαύτη – Κορώση, αλλά και βοήθειες των Πιπέρου, Σιώτα και Χρήστου Γκέου, προηγήθηκαν με 5-13, 2:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 3, 10-13, με τους Κατσαρό και Κόντο να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους Mad Frogs να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό, φτάνοντας μέχρι και στο +7, 26-19, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 30-26, έπειτα από 5 πόντους του Κώνστα, άλλους τόσους του Αδαμόπουλου, 4 του Κόντου και 4 του Σταματελόπουλου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Σιώτας και Θοδωρής Γκέος με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βλασταρίδης πέρασε καυτός στο παρκέ και με 8 δικούς του πόντους, αλλά και 3/4 βολές του Αδαμόπουλου, έδωσαν στο συγκρότημα του Καραμήτσου διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 47-30. Για τους Μεταφορείς στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν μόνο οι Θεοδωρόπουλος και Θοδωρής Γκέος. Σκορ τρίτης περιόδου 47-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Βρύση ξύπνησε, ωστόσο το τρένο της νίκης είχε ήδη φύγει, οπότε οι 12 πόντοι του Πιπέρου και το τρίποντο του Κορώση ήταν αρκετά μόνο για να μειώσουν στους 9, 61-52. Για τα τρελά βατράχια στα τελευταία λεπτά ο δάσκαλος ο Κώνστας πέτυχε 4 πόντους, ενώ από την περιφέρεια βρήκαν στόχο οι Μανωλόπουλος και Αδαμόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν έχοντας 13/22 βολές, 15/33 δίποντα 6/25 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 16/41 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν άλλες τόσες φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Mvp των Mad Frogs ο Κόντος με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 3/6 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Transporters ο Θοδωρής Γκέος με 7 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/2 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Αδαμόπουλος 11 (2), Σταματελόπουλος 4 (1), Βλασταρίδης 12, Κατσαρός 5 (1), Μανωλόπουλος 9 (1), Κώνστας 11 (1), Γιαννόπουλος, Κόντος 9, Καραμήτσος

Transporters (Βρύσης): Σιώτας 9, Θεοδωρόπουλος 5, Γκέος Χ. 6, Κοψαύτης 3 (1), Βρύσης 2, Κορώσης 6 (2), Πιπέρος 15 (2), Γκέος Θ. 7

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο, αλλά και τρίτο δεκάλεπτο των Mad Frogs, όπως και η προσπάθεια των Transporters στα τελευταία λεπτά να κάνουν την ανατροπή!