05/07/2020
Γέροντες 16 14 10 8 - 48 -
Mad Frogs 15 11 15 19 - 60 -

Mad Μανωλόπουλος!

Την τρίτη θέση του όγδοου ομίλου της D2-League κατέλαβαν οι Mad Frogs, που παρά το γεγονός πως τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Γέροντες, επικράτησαν με 48-60 και ετοιμάζονται για τα παιχνίδια κόντρα στους Most Wanted, με τον Μανωλόπουλο να σταματάει στους 35 πόντους!

Με τον Νίκο Καρέλο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 9 πόντους και τον Γιώργο Γεροντίδη να προσθέτει 3, οι Γέροντες προηγούνταν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 16-15. Μόνος του πάλευε στα πρώτα λεπτά στην επίθεση των φιλοξενούμενων ο Μιχάλης Μανωλόπουλος, πετυχαίνοντας τους 12 από τους 15 πόντους της ομάδας του!

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με 4 πόντους του Καρέλου και έμμεσο τρίποντο του Παντελόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-26. Ο Μανωλόπουλος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Mad Frogs και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας τους 21 πόντους από το πρώτο μέρος!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Βατράχια έσφιξαν κάπως την άμυνά τους και με 6 πόντους του Κατσαρού και 3 του Φουρλακίδη, προσπέρασαν με 40-41. Τους Γέροντες διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Παντελόπουλος και Καρέλος με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 40-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Καραμήτσου είχε τον απόλυτο έλεγχο και με ακόμη 12 πόντους του Μανωλόπουλου, αλλά και 4 του ΚΚωστόπουλου, έφτασε στην νίκη με 48-60. Για τα Γερόντια στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γιώργος Γεροντίδης (5π), Κουτσιούκης (2π) και Παντελόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 19/45 δίποντα και 1/14 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/11 βολές, 20/71 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, ενώ έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για τους Γέροντες ο Καρέλος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 7/16 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ. Κορυφαίος για τους Mad Frogs ο Μανωλόπουλος με 35 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 11/19 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Γέροντες (Γεροντίδης Κ.): Παντελόπουλος 12, Γεροντίδης Γ. 10, Μποσινάκος 4, Καρέλος 18 (1), Κουτσιούκης 4, Γεροντίδης Κ.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 5 (1), Καραμήτσος, Βλασταρίδης 4, Αδαμόπουλος 3, Σαΐνης, Μανωλόπουλος 35 (4), Φουρλακίδης 7, Κωστόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Μανωλόπουλου!