26/10/2019
Mafia Ballers 15 4 16 9 8 52 -
Friends 12 11 9 12 5 49 -

«Μαφιόζικη» ανατροπή, στην ανατροπή!!

Πολλές συγκινήσεις στην πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου της Development 2, με τους Mafia Ballers να χάνουν τον πάνω χέρι από τους Friends, στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στα πρώτα λεπτά της παράτασης, αλλά με πίστη και μεγάλο πείσμα στο τελευταίο λεπτό, έκαναν άλλη μία ανατροπή και έφυγαν νικητές στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Ήταν ένα παιχνίδι που από την αρχή το… πήγαινε για ντέρμπι, με τους «μαφιόζους» να βγάζουν πάθος και τα «φιλαράκια» να στηρίζονται στην οργάνωση και τη δουλειά που έχουν κάνει (την όποια δουλειά έχουν κάνει τέλος πάντων αυτά τα χρόνια που παίζουν με το ίδιο ρόστερ), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-12, έχοντας από τη μία τους Γρούντα, Μπουγιούκα, Αδαμάκη να βάζουν μπροστά τους τυπικά γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν κυρίως με τον Εσκιναζή (8 π.), αλλά και τους Μπρεδάκη, Ράπτη.

Στη δεύτερη περίοδο οι «Μπόλερζ» κόλλησαν επιθετικά και οι «Φρεντς» πήραν την ψυχολογία με το μέρος τους, αφού οι Πεντότης, Κωστής Τσαλαβούτας, Μπρεδάκης και Εσκιναζής γύρισαν το παιχνίδι, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 18-23. Αυτή η κατάσταση τελικά δεν διατηρήθηκε για πολύ, αφού οι «μαύροι» βρήκαν τους τρόπους να ξαναπάρουν το προβάδισμα και με τα καλάθια των Αδαμάκη, Γρούντα, Σιδηρά, Μπουγιούκα έκαναν το 35-32 στο 30ο λεπτό.

Ο Ντάνυ Εσκιναζής συνέχισε με τρίποντο στην αρχή της τέταρτης περιόδου, αλλά οι Αδαμάκης, Γρούντας, Μπουγιούκας κρατούσαν τους «μαφιόζους» κοντά στο +5 μέχρι και δύο λεπτά πριν λήξει το ματς, για να έρθουν στο φινάλε της κανονικής διάρκειας οι Πουλόπουλος, Κωστής Τσαλαβούτας και Μπρεδάκης και να ισοφαρίσουν για τους «κόκκινους», στο 44-44 που έστειλε τις ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί οι Friends φάνηκε πως θα επικρατήσουν, αφού οι Εσκιναζής, Μπρεδάκης με δικές τους προσπάθειες πήγαν την απόσταση στους πέντε πόντους υπέρ τους (44-49 στο 43’), όμως στο τέλος «μίλησε» το πάθος των Ballers και οι Κώτσος, Νασσούλας, Αδαμάκης έκαναν ένα σερί 8-0, ξαναγυρνώντας το σκορ, στο 52-49 που τους έδωσε την πρώτη τους νίκη, από την πρώτη αγωνιστική.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αδαμάκης με 17 πόντους, 22 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ από τα «φιλαράκια» ξεχώρισε ο Κώστας Μπρεδάκης με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι «μαύροι» είχαν 15/50 δίποντα, 2/24 τρίποντα, 16/40 βολές, 61 ριμπάουντ (14-47), 6 ασίστ, 11 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «κόκκινους» να τελειώνουν το ματς με 6/37 δίποντα, 8/39 τρίποντα, 13/31 βολές, 56 ριμπάουντ (12-44), 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 18 λάθη και 1 μπλοκ.

Mafia Ballers (Γρούντας): Αδαμάκης 17, Γρούντας 9, Μπουγιούκας 8, Κώτσος 8, Σιδηράς 7, Δροσόπουλος 2, Νασσούλας 1

Friends (Λ. Τσαλαβούτας): Εσκιναζής 22 (5), Μπρεδάκης 14, Κ. Τσαλαβούτας 5, Πεντότης 3, Ράπτης 2, Πουλόπουλος 2, Λ. Τσαλαβούτας 1, Δ. Μπαλάσκας, Νέτσης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το πάθος και από τις δύο πλευρές, οι εναλλαγές και το εντυπωσιακό φινάλε, όπου οι «μαφιόζοι» ξαναγύρισαν ένα ματς που φαινόταν ότι θα έδινε πολύ νωρίς την… άνεση στα «φιλαράκια», για να κυνηγήσουν το… ρεκόρ των τουλάχιστον δύο νικών στη σεζόν!