18/10/2020
Salonica Titans - - - - - 55 -
Lockers - - - - - 97 -

Μεγαλειώδης εμφάνιση για τους Lockers.

Εκπληκτική νίκη πέτυχαν για το θεσμό του Basketaki Salonica Cup, χθες οι Lockers ενάντια στους Τιτάνες με σκορ 55-97.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Lockers ήταν συνεχώς μπροστά. Οι Τιτάνες αρνιούνταν να τα παρατήσουν στο πρώτο δεκάλεπτο και κυνηγούσαν το σκορ. Από τους Τιτάνες πολυφωνία υπήρχε στο σκορ, καθώς έξι παίχτες από την ομάδα σκόραραν. Οι φιλοξενούμενοι με τον Τζιούφα και τον Καντζαρίδη πέτυχαν τους 13 πόντους από τους 20 της ομάδας. Η πρώτη περίοδος έληξε 14-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Lockers άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ. Διεύρυναν τη διαφορά στους 10 πόντους και τη συνέχισαν μέχρι τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου, το οποίο έληξε 26-39.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου το παιχνίδι πήρε μεγάλη διαφορά. Οι Lockers τρέχοντας το παιχνίδι διεύρυναν τη διαφορά στο σκορ. Οι Τιτάνες δυσκολεύτηκαν να ακολουθήσουν αυτό το γρήγορο ρυθμό και το σκορ ξέφυγε. Λήξη τρίτου δεκαλέπτου 36-66.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Lockers συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι. Ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε και η διαφορά μεγάλωσε. Τελικό σκορ 55-97 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων Lockers.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Καντζαρίδης Γιάννης με 21 πόντους – 9 ριμπάουντ – 6 ασίστ, με άξιους συμπαραστάτες τον Τερζάκη Γιώργο με 26 πόντους (4 τρίποντα) – 8 ριμπάουντ – 7 ασίστ  και τον Τζιούφα Αθανάσιο με 21 πόντους (1 τρίποντο) – 8 ριμπάουντ – 7 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Βανδήρας Θεόδωρος με 10 πόντους – 3 ριμπάουντ – 3 ασίστ, ο Βασιλειάδης Μάκης με 8 πόντους – 3 ριμπάουντ – 3 ασίστ και ο Δημητριάδης Στέλιος με 8 πόντους (1 τρίποντο).

Τιτάνες (Τράκας Δ.) : Αλειφτήρας 2, Λάπας 4, Σαρασίτης 6, Τράκας 3 (1), Τσιβελεκίδης 4, Βανδήρας 10 (1), Βασιλειάδης 8, Νούτσιας 5, Δημητριάδης 8 (1), Καλαντζής, Καλάθας 4, Τσουφλίδης 1.

Lockers (Νταμπούδης) : Τζιούφας 21 (3)  , Αλεξιάδης 14, Νταμπούδης, Μυγδανάλευρος 2, Κεχαγιάς 13, Τερζάκης 26 (4), Καλαϊτζίδης, Καντζαρίδης 21.