07/11/2019
Sacatemento Kings 19 23 12 20 - 74 -
Somalia Pirates 23 6 20 20 - 69 -

Mαγικό Σιρόγλου… είχαν οι Sacatemento Kings!

Το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Athens Sports Hall, οι Sacatemento Kings  υποδέχτηκαν τους Somalia Pirates. Σε ένα δυνατό παιχνίδι της Elite που μας κράτησε σε αγωνία μέχρι το τέλος, οι γηπεδούχοι με κορυφαίους τους Σιρόγλου(31π.) και Βαρβατάκο(13π.) επικράτησαν στο τέλος της παρέας των Τρανούλη(34π.) και Παπαηλίου(12π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 74-69, και πλέον και οι δύο κοιτάνε την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Somalia Pirates με το τρίποντο του Τρανούλη, αλλά η απάντηση ήρθε από τον Σιρόγλου για το 3-3 πολύ γρήγορα. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το πέμπτο λεπτό με το σκορ να διαμορφώνεται σε 10-11, αλλά οι τέσσερις πόντοι του Μαράτου έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά. Στα τελευταία δύο λεπτά οι Somaloi με Τρανούλη(4π.) και Νικολουζάκη(4π.) έκλεισαν την περίοδο με επιμέρους σκορ 19-23.

Εντυπωσίασαν στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με 23 συνολικούς πόντους και βασικό πρωταγωνιστή τον Σιρόγλου που σημείωσε 15 προσωπικούς πόντους από την περιφέρεια. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδιάστηκαν, και κατάφεραν να γράψουν έξι συνολικούς πόντους με τους Τρανούλη, Πηλιούνη και Στραβοπιεράκο. Σκορ πρώτου ημιχρόνου 42-29.

Δυναμικά μπήκαν στο παρκέ μετά το ημίχρονο οι Somalia Pirates καθώς έγραψαν 12 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά, μειώνοντας την μεγάλη διαφορά για το 47-40. Στα τελευταία πέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι κρατήθηκαν κοντά στο σκορ, και με κορυφαίο παίκτη τον Τρανούλη μείωσαν για το 52-49, αλλά το καλάθι του Κουλούρη διαμόρφωσε το σκορ τρίτης περιόδου σε 54-49.

Την ανατροπή έκαναν οι Somalia Pirates μέσα σε τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο με τον Τρανούλη να γράφει 3 προσωπικά τρίποντα, ενώ για τους Sacatemento πρωταγωνιστησε ο Θεοδωρακίδης με τέσσερις προσωπικούς πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται στο 60-64. Στα τελευταία πέντε λεπτά το λόγο για τους γηπεδούχους πήρε ο Σιρόγλου που με οκτώ προσωπικούς πόντους κατάφερε να εκτελέσει την άμυνα των φιλοξενούμενων, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 74-69.

Στο τέλος του αγώνα οι Sacatemento Kings είχαν 16/42 δίποντα(38%), 8/27 τρίποντα(34,8%) και 18/21 βολές(85,7%). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, πραγματοποίησαν 5 κλεψίματα ενώ έκαναν 15 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Somalia Pirates είχαν 22/58 δίποντα(37,9%), 7/25 τρίποντα(34,9%) και 4/10 βολές (40%). Αντίστοιχα πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ και έκαναν 10 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Νίκος Σιρόγλου με  31 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα(40%) και 7/16 τρίποντα(42,9%) και 6/6 βολές(100%), ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλεψίματα και έκανε 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νίκος Νικολουζάκης με 10 πόντους έχοντας 5/7 δίποντα (71,4%), ενώ παράλληλα έγραψε 13 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη και 2 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Sacatemento Kings(Σιαννάς Νίκος): Βαρβατάκος 13(1), Σιαννάς Νίκος 2, Σιαννάς Γιάννης 1, Μαράντος 12, Κουλούρης 9, Θεοδωρακίδης 6, Σιρόγλου 31(7)

Somalia Pirates(Βελιβασάκης): Παπαηλίου 12, Στραβοπιεράκος 2, Τρανούλης 34(7), Πηλιούνης 6, Σωτηρόπουλος, Σίμπουρας 5, Νικολουζάκης 10, Ντούλης

Τι μας άρεσε: Εντυπωσιακή ανατροπή του παιχνιδιού από τους Somalia Pirates, ενώ σε καταπληκτικό βράδυ είδαμε τον Σιρόγλου των Sacatemento.