24/05/2022
Myrmidons BC 8 16 7 14 - 45 -
Peristeri Phantoms 19 21 6 16 - 62 -

Μαγικοί Phantoms έκαναν άλμα πρόκρισης !

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena οι Myrmidons υποδέχθηκαν τους Peristeri Phantoms για τα Playoffs ανόδου της Development 2 League. Με τρομακτική ευστοχία, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, και αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία οι Περιστεριώτες έκαναν άλμα πρόκρισης στην επόμενη φάση, επικρατώντας με το εμφατικό 45-62. Μακριά από τον καλό τους εαυτό οι Myrmidons, που καλούνται πλέον να ανέβουν ένα βουνό για να βρεθούν στην τρίτη φάση των μπαράζ. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ονειρικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Phantoms. O μετέπειτα Betsson Mvp Δημήτρης Μπεκρής (8π. με 1 τρίπ.) ξεκίνησε από νωρίς να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ οι Κρινής (6π.), Κάλας (3π.) και Κότσιρας προσέφεραν κι εκείνοι πολύτιμες λύσεις στην επίθεση. Άργησαν να βρουν τα πατήματα τους οι Μυρμιδόνες που βρήκαν σκορ χάρη στους Δημήτρη Καλόσακα (4π.), Κοσκινά (2π.) και Νιωτάκη αλλά έμειναν πίσω με διψήφια διαφορά. Σκορ δεκαλέπτου, 8-19.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι Myrmidons ανέβασαν την απόδοσή τους στο επιθετικό σκέλος. Το δίδυμο Καλόσακας (6π.) και Νιωτάκης (4π.) ηγήθηκε της επίθεσης των γηπεδούχων. Την ίδια ώρα όμως στην αντίπερα όχθη, οι Phantoms ήταν εκπληκτικοί. Ο Δημήτρης Αναστασόπουλος (9π. με 3 τρίπ. πήρε φωτιά πίσω από τα 6,75μ, ενώ οι Κρινής (4π.), Μπεκρής (3π.), Φιλιππής (3π.) και Κότσιρας (2π.) συνέχισαν να σκοράρουν με μεγάλη συνέπεια. Σκορ ημιχρόνου, 24-40.

Μετά την ανάπαυλα, η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε σημαντικά. Το επιμέρους σκορ έγραψε 7-6, τα δεδομένα παρέμειναν ως είχαν και οι Phantoms βρίσκονταν ήδη πολύ κοντά στη νίκη.

Στο φινάλε οι Myrmidons πάλεψαν να ανατρέψουν την κατάσταση, με τους Κοσκινά (4π.), Νιωτάκη (3π.), Μπάτρη (3π.), Καλόσακα (2π.) και Πούγκα (2π.). Οι Phantoms απάντησαν με Κότσιρα (7π.), Μπεκρή (5π.), Φιλιππή (2π.) και Κάλα (2π.) διατήρησαν το υψηλό προβάδι