29/10/2022
Indians 15 11 11 10 - 47 -
Chicken Nuggets 12 9 10 21 - 52 -

Μάγκικη νίκη για τους Chicken Nuggets!

Το απόγευμα του Σαββάτου 29 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ όμορφο ματς με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, οι Chicken Nuggets με εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, πέτυχαν πολύ σημαντική νίκη απέναντι στους Indians, που είχαν μεγάλο πρόβλημα στα γκαρντ, με 47 – 52 και έκαναν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Οι "Ινδιάνοι" μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο πρώτο δεκάλεπτο και με Ζήση – Μπακάλη να οδηγούν την επίθεση με 5 πόντους και τον Παναγάκο να είναι κυρίαρχος μέσα στο ζωγραφιστό με 4, ξέφυγαν 11 – 0. Στην συνέχεια οι Νάγκετς, με όπλο τους τα τρίποντα με Μουχλιανίτη(2), Ανδριόπουλο και Μπακογιάννη να σκοράρουν, πλησίασαν σε 15 – 12.

Οι Nuggets έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο και με Καρακαϊδό(4), Μπακογιάννη και Μουχλιανίτη να τρέχουν σερί 0 – 9, προσπέρασαν 15 – 21. Στη συνέχεια είχαμε one man show για τους Indians, καθώς ο Δημητρίου έκανε πράγματα και θαύματα με 11 συνεχόμενους πόντους, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 26 – 21.

Οι "Ινδιάνοι" μπήκαν καλά στην τρίτη περίοδο και με 4 πόντους του Παναγάκου, Μητσάκο και Παπαγιάννη να βάζουν από ένα καλάθι, ξέφυγαν 34 – 21. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τον Καρακαϊδό μπροστάρη με 5 πόντους και τους Μουχλιανίτη-Παππά να δίνουν βοήθειες, μείωσαν το σκορ, για να έρθει ο Δημητρίου με νέο τρίποντο να γράψει το 37 – 31.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με καυτό δίδυμο τους Αργυρόπουλο με 13 και Καρακαϊδό με 7 πόντους αντίστοιχα να κάνουν ότι θέλουν στην επίθεση, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 47 – 52. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Τσίτσιρα είχε δυσκολίες στην οργάνωση, δεν βρήκε λύσεις από μακριά και παρά τις προσπάθειες των Παναγάκου και Ζήση που πέτυχαν από 3 πόντους, δεν μπόρεσαν να πάρουν το παιχνίδι.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χάρης Καρακαϊδός με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Παναγάκος με 11 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Indians είχαν 13/40 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 6/10 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Οι Nuggets είχαν 7/27 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 8/17 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Indians(Τσίτσιρας): Δημητρίου 15, Ζήσης 10, Μαμάκος, Μητσάκος 4(9ρ.), Μπακάλης 4, Παναγάκος 11(15ρ.), Παπαγιάννης 2, Τσιώτας 1, Φαραός.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος ): Ανδριόπουλος 2, Αργυρόπουλος 9, Καρακαϊδός 13(14ρ.), Κορδάς 5, Μουχλιανίτης 10, Μπακογιάννης 9, Παππάς 1,Τσιγγίστρας 2(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ και το πάθος των δύο ομάδων.