28/09/2020
Wolves 14 8 15 15 - 52 -
Vatos Krokos 12 14 20 11 - 57 -

Μάγκικη πρόκριση για τους Vatos Krokos!

Μεγάλη και παλικαρίσια πρόκριση για τους Vatos Krokos στην επόμενη φάση του Basketaki Cup, καθώς αν και κατέβηκαν με μόλις 6 παίχτες, κέρδισαν τους Wolves με 52-57 και προκρίθηκαν ως πρώτοι από τον 16ο όμιλο.

Οι Wolves ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο ξεκίνημα της συνάντησης και με 8 πόντους του Δασκαλούδη και 4 του Ξυγκάκη, προηγούνταν με 14-12. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Καλλίτσας και Χριστόπουλος με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Vatos Krokos επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες στην επίθεση τους Βιντζηλαίο και Χριστόπουλο με 4 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-26. Λίγα πράγματα από τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τους Παπαευσταθίου και Μεϊκόπουλο να βρίσκουν στόχο έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χατζηνικήτα δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια του, έφτασε μέχρι και στο +10, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 37-46, χάρη σε 10 πόντους του Χριστόπουλου, 6 του Καλλίτσα και 4 του Μουσούντα. Τους Λύκους διατήρησαν όρθιους στην τρίτη περίοδο οι Ξυγκάκης και Μεϊκόπουλος, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο 5.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Vatos Krokos, παρά την κούραση, άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τον Χριστόπουλο να φωνάζει παρών με 4 νέους πόντους, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-57. Για την ομάδα του Τύρου στα τελευταία λεπτά πάλεψαν οι Δασκαλούδης (6π), Ξυγκάκης (3π) και Μεϊκόπουλος (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 15/35 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 14 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 13/18 βολές, 19/40 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν μόλις 6 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Wolves ο Μεϊκόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Vatos Krokos ο Χριστόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 3/6 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Wolves (Τύρος): Δασκαλούδης 16, Παλιαρούτης, Καρατζάς 2, Μεϊκόπουλος 11 (3), Φιλοκώστας 5, Μαρσέλος, Παπαευσταθίου 4 (1), Ξυγκάκης 14 (1), Τύρος, Νερούτσος

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Μουσούντας 6, Λάζος 3, Καλλίτσας 16, Χριστόπουλος 18 (2), Βιντζηλαίος 10, Κατσιμίχας 4

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Vatos Krokos και η επιμονή του Χατζηνικήτα να μην παίξουν άμυνα ζώνης, παρά τις απουσίες τους!