22/12/2021
Antilalos BC 20 10 15 16 - 61 -
Elitήριοι by pinguin.gr 17 17 20 13 - 67 -

Μάγκικη πρόκριση για τους Elitήριους!

Μεγάλη πρόκριση πήραν χθες στον Κολωνό οι Elitήριοι, καθώς αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα και έμειναν με τέσσερις παίχτες για τα τελευταία 4:15, κατάφεραν να κερδίσουν τον Αντίλαλο με 61-67 και να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αναγκάζοντας παράλληλα την ομάδα του Γιώργου Ζαμπέτα στην πρώτη της φετινή ήττα.

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Αντίλαλο να προηγείται με 20-17, μετά από δύο τρίποντα του Γκολέ, 4 πόντους του Μπαμπλέκου, 4 του Merkevicius και τρίποντα των Σουλτάτου – Ρούσκα. Ο Πατωνίδης με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Ξενόφος, Καρδάσης, Γκότσης και Κωνσταντινάκος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Elitήριοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 7 πόντους του Κωνσταντινάκου και 5 του Ξενόφου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-34. Ο Merkevicius με 4 πόντους και οι Γκολές – Σουλτάτος με ένα τριποντάκι έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +14, 36-50, και με 9 πόντους του Πατωνίδη, 5 του Κωνσταντινάκου και 4 του Ξενόφου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 45-54. Την ομάδα του Γιώργου Ζαμπέτα κράτησε όρθια στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μπαμπλέκος με τους 6 πόντους που πέτυχε, ενώ 3 είχε ο Ρούσκας. Σκορ τρίτης περιόδου 45-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος έκανε την αντεπίθεσή του και με δύο τρίποντα του Ρούσκα, 4 πόντους του Merkevicious και τρίποντα των Λάγιου – Σουλτάτου, πλησίασε στον πόντο, 59-60, 4:15 για το φινάλε, βλέποντας παράλληλα τον αντίπαλο να μένει με 4 παίχτες, λόγω αποβολής του Πατωνίδη με 5 φάουλ. Και εκεί, λοιπόν, ενώ περιμέναμε τους γηπεδούχους να φτάσουν στη νίκη, οι Elitήριοι είχαν αντίθετη άποψη! Με τον Καρδάση να τρέχει στον αιφνιδιασμό και να πετυχαίνει 6 πόντους και τους Ξενόφο – Γκότση να φωνάζουν παρών σε κρίσιμα σημεία, αλλά και με πάθος στην άμυνα, η παρέα του Κωνσταντινάκου έφτασε στην τεράστια νίκη με 61-67!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 12/32 δίποντα και 10/32 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/21 βολές, 21/51 δίποντα και 6/14τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος για τον Αντίλαλο ο Merkevicius με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 6/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 4 τάπες. Κορυφαίος των Elitήριων ο Πατωνίδης με 22 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 5/11 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Ρούσκας 12 (3), Ζαμπέτας Κ., Λάγιος 5 (1), Σουλτάτος 9 (3), Σκαμπαρδώνης, Μπαμπλέκος 8, Γκολές 11 (3), Παπανικολάου, Δαφνής, Merkevicius 16

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Ξενόφος 14 (1), Καρδάσης 8, Γκότσης 6, Πατωνίδης 22 (2), Κωνσταντινάκος 17 (3)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Elitήριοι για τη νίκη!