17/03/2024
Iron Maidan 11 6 16 8 - 41 -
Orlando Tragics 16 9 14 1 - 40 -

Maidan με Μίμη στα χασομέρια!

Οι Tragics έβγαλαν αντίδραση μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά με τρίποντα από Κωνσταντίνου – Σπυράτο και με τον Μοσχολιό να παίρνει την σκυτάλη με 6 συνεχόμενους πόντους, προσπέρασαν με 11 – 16.

Οι ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν σε γρήγορες επιθέσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν όμως άστοχες στην τελική προσπάθεια, με το φτωχό 17 – 25 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι με δίποντο του Λημνίδη και τρίποντο του Μακρή έφεραν το ματς στα ίσια, αλλά στη συνέχεια οι Tragics δια χειρός Μοσχολιού που πέτυχε 6 πόντους και τρίποντο του Κωνσταντίνου, διαμόρφωσαν το υπέρ τους σκορ.

Στην τρίτη περίοδο, οι Tragics με τον Κωνσταντίνου να οδηγεί την επίθεση με 8 πόντους κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό, αλλά οι Maidan με αντεπίθεση διαρκείας με την τριάδα Θ.Μαλτέζου(6), Λιμνίδη(4)και Κατσάνο(4) να δίνουν κυρίως τις λύσεις, πλησίασαν 33 – 39.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος για τους Μαϊντανούς. Με άμυνα γρανίτη καθώς δέχτηκαν μόλις μία βολή, Κατσάνο, Μαλτέζο, Λιμνίδη με καλάθια να μειώνουν στον πόντο και τον από μηχανής θεό Μίμη Μάκρη να δίνει την χαριστική βολή ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη, οι Iron Maidan πήραν την νίκη με 41-40!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Λιμνίδης με 15 πόντους ,20 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Μοσχολιός με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Iron Maidan(Μακρής): Καλκοπέδης , Κατσάνος 4, Λιμνίδης 15(20ρ.), Μακρής 3, Μαλτέζος 7(10ρ.),Θ. Μαλτέζος 12(7ρ.)

Orlando Tragics(Αγγελιδάκης): Αγγελιδάκης 3, Κωνσταντίνου 16(8ρ.), Μοσχολιός 14(17ρ.), Ποθητός 2(13ρ.), Σπυράτος 5(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη και το καλάθι νίκης του Μακρή στο τέλος!