05/02/2024
Reload 15 10 11 16 - 52 -
Space Hellas 13 7 17 17 - 54 -

Με Μαμαλάκη το "ροζάκι" για την Space Hellas!

Με ηγέτη τον Νίκο Μαμαλάκη, η Space Hellas ξεπέρασε δια πυρός και σιδήρου το εμπόδιο των Reload με 52-54 και μετά την ολοκλήρωση της 20ης αγωνιστικής της Elite League by Betsson, παραμένει στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Reload να προηγούνται με 15-13, χάρη σε 6 πόντους του Σαραντόπουλου, 4 του Γούρνα και 3 βολές του Λουφόπουλου. Ο Σιφναίος με 6 πόντους, ο Μαμαλάκης με 4 και ο Ντουμάνης με έμμεσο τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 4 νέους πόντους του Λουφόπουλου και τρίποντα των Μουζάκη - Δούρου, βρέθηκαν στο +7, 25-18, 2:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 25-20, διαμόρφωσε για λογαριασμό της Space Hellas ο Μπαμπάκος, ενώ νωρίτερα ο Σιφναίος είχε πετύχει 4 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο +8, 31-23, μετά από 4 πόντους του Γιαννιούδη και τρίποντο του Θεοδωρόπουλου. Στη συνέχεια της περιόδου ο Μαμαλάκης πήρε μπρος και με 12 δικούς του πόντους, έβαλε τους οράνιε σε θέση οδηγού με 36-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς εν τέλει, με τον Μαμαλάκη να παίρνει από το χέρι την Space Hellas και με 9 ακόμη δικούς του πόντους, την οδήγησε στη νίκη με 52-54! Για την ομάδα του Περιβολάρη στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Λουφόπουλος και Δούρος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/16 βολές, 14/47 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/20 βολές, 18/56 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 6 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Reload ο Λουφόπουλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές, 4/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP της Space Hellas ο Μαμαλάκης με 25 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 8/19 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Μουζάκης 5 (1), Σαραντόπουλος 6, Λουφόπουλος 14, Γουρνάς 6, Πανταζής, Δούρος 7 (2), Δρακάκης 2, Θεοδωρόπουλος 4 (1), Γιαννιούδης 8

Space Hellas (Βούζας): Βεργόγιαννης 4, Μαμαλάκης 25 (2), Σιφναίος 15, Ελευθερίου 1, Μπαμπάκος 5, Ντουμάνης 4, Ηλιόπουλος, Σιαρές

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που κράτησε για 40 λεπτά!