22/04/2024
The Jokers 18 16 19 12 - 65 -
Black Mamba 23 21 16 18 - 78 -

Mamba χωρίς Μπασδάνη προκοπή δεν κάνει!

Με την επιστροφή του κόουτς Μπασδάνη στην άκρη του πάγκου, το Black Mamba, με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Μονέο, επικράτησε των Jokers και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Summer League.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς για το Black Mamba, με τους Γιάννη και Δημήτρη Μονέο να εκτελούν από την περιφέρεια και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 4-13. Με δύο τρίποντα του Φιλιππάκου, που ήρθε από τον πάγκο, οι Jokers μείωσαν 12-13. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Black Mamba με γρήγορο σερί 6-0, πήρε διψήφιο προβάδισμα στο σκορ (18-29). Η ομάδα του Μπασδάνη συνέχισε να αυξάνει την διαφορά και με καλάθι του Δημήτρη Μονέου προηγήθηκε με +15 (23-48). Οι Jokers , με τους Κωστελέτο και Καλλινίδη, μείωσαν με την λήξη του ημιχρόνου σε 34-44.

Στην επανάληψη η ομάδα του Χατζημιχαήλ, βρήκε λύσεις στην άμυνα ζώνης του Black Mamba και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Κωστελέτο, μείωσε σε 46-49. Εκεί μίλησε η εκτελεστική δεινότητα του Δημήτρη Μονέου, ο οποίος με συνεχόμενα προσωπικά καλάθια έδωσε αέρα επτά πόντων στην ομάδα του (51-58). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 53-60.

Ένα γρήγορο σερί 7-0 με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου έκανε την διαφορά για τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν 53-69. Οι Jokers δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και έτσι το Black Mamba, στην επιστροφή του κόουτς Μπασδάνη στον πάγκο, πήρε την πρώτη του νίκη στο Summer League.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτριος Μονέος με 36 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Κωστελέτος με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Jokers (Χατζημιχαήλ): Καλλινίδης 18, Κωστελέτος 12, Μενουδάκος, Πουγκακιώτης 16, Ρούσης 2, Σκουντής 3, Τζιτζογλάκης, Φιλιππάκος 6, Φραγκογιάννης 8, Αντωνόπουλος, Πιστιόλης, Τόκας.

Black Mamba (Μπασδάνης): Χιμντάν 6, Γεραμάς, Μονέος Δ. 36 (2), Μονέος Γ. 15 (5), Ρέππας 4, Υφαντόπουλος 7 (1), Διπλαράκος 10

Τι μας άρεσε: Το θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες και η εμφάνιση του Δημήτρη Μονέου.