11/10/2023
Gran Μανάρια 11 15 12 17 - 55 -
Elapuse BC 17 16 12 8 - 53 -

Manaria για φίλημα στη πρεμιέρα!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου»,στην πρεμιέρα της Master League, τα εκπληκτικά Gran Manaria σόκαραν την Ela Puse, καθώς με ένα επιμέρους 13-2 στα τελευταία 5 λεπτά του παιχνιδιού κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 55–53.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τους Σταυρακόπουλο και Μιγιόνη να συνδέονται  έξω την γραμμή των 6.75, κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 11–17. Στην αντίπερα όχθη, τα Manaria στηρίχθηκαν στα πεταχτάρια του Νερούτσο(5π), αλλά και στους 5 πόντους του Παπαχριστοδούλου.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού η ομάδα του Δημήτρη Αναγνώστου συνέχισε να έχει το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της περιόδου, βρήκε σκορ για ακόμη μία φορά στο πρόσωπο του ιθύνων νου της ομάδας Βίκτωρα Μιγιόνη και συνεπικουρούμενος από τον εξαιρετικό Κουτσούκο μέσα από το ζωγραφιστό, οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 26–33. Στον αντίποδα, ο Αλεξανδρίδης αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του με 7 πόντους ενεργητικό του.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ισορροπημένο της αναμέτρησης, καθώς τελείωσα με τα επιμέρους 12–12. Ο Σταυρακόπουλος συνέχισε να πληγώνει την ομάδα του Τάσου Καμπόλη έξω απ’ τη γραμμή των 6.75, ενώ τα Manaria βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του εξαιρετικού Παπαχριστοδούλου(8π). Το δεκάλεπτο τελείωσε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει στο 38–45.

Στην τελευταία στροφή η Ela αύξησε την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους 10 πόντους με σκορ 41–51. Ωστόσο, τα εκπληκτικά Manaria έφεραν τα πάνω κάτω και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πραγματοποίησαν σερί 13-0, παίρνοντας προβάδισμα με σκορ 54-51, με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μία τεράστιας σημασίας νίκη στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος με σκορ 55-53.

Betsson MVP ο Αναστάσιος Παπαχριστοδούλου με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Charles Barkshire είχε 9 πόντους 13 ριμπάουντ!

Οι νικητές είχαν 19/44 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 8/16 βολές, 37 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/31 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 5/10  βολές, 39 ριμπάουντ, 10  ασίστ, 1 κλεψίματα και 17 λάθη!

Gran Manaria(Σκιαδόπουλος): Λιάκος 3, Παπαευσταθίου 5, Παπαχριστοδούλου 16, Ισίδωρος Τσίγκος 3, Νερούτσος 10, Αλεξανδρίδης 8, Ηλίας 2, Καμπόλης 6, Αντώνης Τσίγκος 2.

Ela Puse(Αναγνώστου): Σταυρακόπουλος 15, Barskshire 9, Κουτσούκος 7, Αναγνώστου, Ζορμπάς 3, Μηλιώνης 15, Μπουγιούκος 2, Παπούλιας 2.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών!