29/09/2023
Λεγάμενοι BC 11 11 16 23 - 61 -
Gran Μανάρια 18 16 13 19 - 66 -

Μανάρια κορυφής!

Την πρώτη θέση του 13ου ομίλου του Basketaki Cup κατέκτησαν τα Gran Μανάρια, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν τους Λεγάμενους με 61-66 στον Σπάρτακο, με τις δύο ομάδες να προκρίνονται στην φάση των "64"!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Gran Μανάρια στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Ισίδωρου Τσίγκου, 4 του Σκληρού και 4 του Παπαχριστοδούλου, προηγήθηκαν με 11-18. Ο Καμαριωτάκης με 5 πόντους και οι Δημουλιάς - Σουλτάτος με ένα τρίποντο έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 6 νέους πόντους του Ισίδωρου Τσίγκου, 4 του Παπαχριστοδούλου και τρίποντα των Καμπόλη - Καραμπούλα, έχτισαν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 20-34. Το σκορ του πρώτου μέρους, 22-34, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Λεγάμενων ο Αγαλόπουλος, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Λάγιος και ένα τρίποντο έβαλε ο Δημουλιάς.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Καμπόλη βρέθηκε μέχρι και στο +16, 22-38, και τελικά έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 38-47, με τον Σκιαδόπουλο να βάζει δύο τρίποντα και τον Αλεξανδρίδη ένα. Το συγκρότημα του Χατζημιχαήλ κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Σουλτάτου και οι 4 πόντοι του Καμαριωτάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 38-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ασπροπυργιώτες άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην Σκιαδόπουλο, Ισίδωρο Τσίγκο, Αντώνη Τσίγκο και Σκληρό, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 61-66. Για τους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Σιγάλας, Βρεττάκος, Σουλτάτος, Καμαριωτάκης και Αγαλόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 10/25 δίποντα και 11/33 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 1/3 βολές, 22/38 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Καμαριωτάκης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 6/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Betsson mvp για τα Gran Μανάρια ο Ισίδωρος Τσίγκος με 20 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 10/14 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Λεγάμενοι (Χατζημιχαήλ): Καμαριωτάκης 14, Λάγιος 4, Αγαλόπουλος 7 (1), Σιγάλας 10 (2), Βρεττάκος 6 (2), Σουλτάτος 12 (4), Γκανιάτσας 2, Δημουλιάς 6 (2)

Gran Μανάρια (Καμπόλης):  Ηλίας, Σκιαδόπουλος 11 (3), Τσίγκος Α. 3 (1), Τσίγκος Ι. 20, Καμπόλης 5 (1), Καραμπούλας 3 (1), Σκληρός 7, Παπαχριστοδούλου 12, Αλεξανδρίδης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!