05/10/2023
Mandra Heat 12 19 17 20 - 68 -
Drunk Team 17 11 15 11 - 54 -

Mandra Heat με αρχή μέση και τέλος!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Basketaki Arena η Mandra Heat πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, επικρατώντας την Drunk Team με 68-54 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League. Τρίτη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Τσιλιώνη, δεύτερη ήττα για τους Μεθυσμένους των Μουλαρογιάννη και Παούρη. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Drunk Team, αφού με καλάθια των Γκορόγια (7π.), Παούρη (6π.) και Τζάθα (4π.) οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Η Mandra Heat, παρότι ξεκίνησε λίγο μουδιασμένα, δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να ξεφύφουν, χάρη στις λύσεις που προσέφερεαν οι Θωμάς (4π.), Μώλος (4π.), Δρίβας (2π.) και Διολέτης (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Mandra Heat εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη και με επιμέρους 19-11 ανέτρεψε γρήγορα τα εις βάρος της δεδομένα, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μώλο (8π.), Θωμά (6π.), Διολέτη (3π.) και Δρίβα (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η Drunk Team είχε σημαντικά κενά διαστήματα στο επιθετικό σκέλος και, παρά την προσπάθεια των Παούρη (4π.), Κανιά (3π.), Γκορόγια (2π.) και Τζάθα (2π.) βρέθηκε στο -3 στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 31-28.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά μοιρασμένο. Η Mandra Heat διατήρησε τα ηνία του αγώνα, με τους Μώλο, Θωμά, Δρίβα και Διολέτη να μετρούν από 4 πόντους έκαστος, ενώ η Drunk Team απάντησε με Γκορόγια (8π.), Τζάθα (4π.) και Παούρη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Mandra Heat διαχειρίστηκε υποδειγματικά την κατάσταση. Με την άμυνα ζώνη να εγκλωβίζει τους φιλοξενούμενους και την τριπλέτα των Θωμά (7π.) - Δρίβα (6π.) - Διολέτη (5π.) να φωνάζει παρών, η Mandra σφράγισε τη νίκη. Οι Μεθυσμένοι πάλεψαν, αλλά δεν κατάφεραν τελικά να αντιδράσουν έγκαιρα, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με μια διαφορά που αδικεί την συνολική τους εικόνα.

Στο τέλος του αγώνα, η Mandra Heat είχε 25/56 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 14 λάθη. Στον αντίποδα, η Drunk Team είχε 19/43 δίποντα, 4/27 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλη Μώλος με 16 πόντους και double-double, έχοντας 8/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Παούρης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Mandra Heat (Τσιλιώνης) : Διολέτης 14 (2), Δρακόπουλος, Δρίβας 14, Θωμάς 21 (2), Μπακάλης, Μώλος 16, Τσιλιώνης 3 (1).

Drunk Team (Σταυρόπουλος) : Zeneli, Βιτάλης Β. 2, Βιτάλης Ν., Γκορόγιας 19 (3), Κανιάς Γρ. 3 (1), Παούρης 14, Παπαβασιλείου, Παπαπαναγιώτου 2, Σταυρόπουλος 2, Τζάθας 12.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.