11/11/2019
Tebelwolves 11 16 6 14 - 47 -
Basket Maniacs 13 16 13 13 - 55 -

«Μανιακές» καταστάσεις στον Κολωνό!

Την πρώτη τους νίκη στην Development League έκαναν οι Basket Maniacs αφού επικράτησαν των Tebelwolves με 47-55 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κολωνού το απόγευμα του Σαββάτου.

Η αστοχία και τα πολλά λάθη ήταν αυτά που κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι ωστόσο να είναι ντέρμπι. Οι Tebelwolves έκαναν πιο δυναμικό ξεκίνημα με τους Χαρικιόπουλο και Μασοκώστα να σκοράρουν, όμως οι «Μανιακοί» όντας πιο συγκεντρωμένοι στα τελευταία λεπτά προηγήθηκαν με 11-13, χάρη στα καλάθια του Κωστόπουλου και του Negrin.

Μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με τους γηπεδούχους να παίρνουν σκορ κυρίως από τον Μασοκώστα (20-18). Οι Maniacs άρχισαν στο τελευταίο πεντάλεπτο να ανεβάζουν στροφές και με σερί 0-9 από τους Δημητριάδη, Σασσά και Γαλληρόπουλο προηγήθηκαν με 20-29. Το μόνο που κατάφεραν οι «Λύκοι» ήταν να τρέξουν ένα 7-0 σερί και να μειώσουν σε 27-29 χάρη στους Καραγρηγορίου και Τζερεμέ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Maniacs επέβαλαν τον ρυθμό τους, όντας εξαιρετικοί τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Έτσι λοιπόν, με πρωταγωνιστές τους Καλαμιώτη, Κωστόπουλο και Πατέλη έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 6-13 και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 33-42 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου. Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τους γηπεδούχους που έπαιρναν συνεχώς προσπάθειες πίσω από την γραμμή των 6.75.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο περιμέναμε να δούμε την αντίδραση των Tebelwolves, όμως αυτό δεν έγινε ποτέ. Οι Maniacs έχοντας ψυχολογία έκαναν ορθολογικές επιθέσεις και με τους Negrin, Καλαμιώτη, Κωστόπουλο και Δημητριάδη «έχτισαν» διψήφια διαφορά (42-54). Οι «γκρι» που δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων, «ροκάνισαν» απλά την διαφορά και έγραψαν το τελικό 47-55.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Δημητριάδης με double double και 10 πόντους (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καραγρηγορίου με 20 πόντους (6/8 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 2/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/31 δίποντα (41,9%), 6/34 τρίποντα (17,6%) και 3/5 βολές (37,5%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/42 δίποντα (33,3%), 7/32 τρίποντα (21,9%) και 6/13 βολές (46,2%). Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Καρίνος, Καραγρηγορίου 20 (2), Τζερεμές 2, Χαρικιόπουλος 11 (3), Μασοκώστας 12 (1 τρ., 11 ριμπ.), Καρπούζος 2 (10 ριμπ.), Ραβανόπουλος

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Κωστόπουλος 15 (2), Καλαμιώτης 8 (1 τρ., 11 ριμπ.), Πατέλης 6, Δημητριάδης 10 (2), Σασσάς 2, Στενάκης (10 ριμπ.), Negrin 10 (2), Γαλληρόπουλος 4, Νούκας

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών που ουσιαστικά έκρινε και το ματς.

Τι δεν μας άρεσε: Η επιμονή των δύο ομάδων να παίρνουν προσπάθειες πίσω από την γραμμή των 6.75.