20/09/2023
Indians 11 21 16 4 - 52 -
Heldreich 10 17 14 18 - 59 -

Μας έλειψες, Heldreich!

Σε μία πραγματική ματσάρα για 40 λεπτά, o Heldreich επέστρεψε στη διοργάνωση μετά από χρόνια απουσίας με νίκη, επικρατώντας των πολύ βελτιωμένων Indians του Αλέξανδρου Μηνά και του Μπάμπη Τσίτσιρα με 52-59.

Αναγνωριστικό το πρώτο εξάλεπτο στο Μαζαράκης, με τους μωβ να σκοράρουν από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με τον Βασσάλο και από τα 6,75 με τον Ελευθεριάδη (3π.) και τον Δημητρίου (5π.). Οι Νεο-Κοσμίτες πήραν μπρος μετά τα πρώτα τρία λεπτά και συνδέθηκαν από τα 6,75 με τα εύστοχα τριποντάκια του Παγώνη και του Ανδρεάδη (4π. έκαστος).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με πέντε γρήγορους πόντους του Μπακάλη (8π.), ο οποίος οδηγούσε τους Ιndians και έστειλε τη διαφορά στους 9, 4:44 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η ομάδα του Ανδρεάδη έβγαλε ένταση μετά το τάιμ άουτ, έτρεξε στον αιφνιδιασμό με το Μουδήλο (6π.), με τη διαφορά όμως να μην πέφτει αρκετά για αυτούς, καθώς με ρεσιτάλ Μάγκου (8π.) στο τέλος, το σκορ στον φωτεινό πίνακα έγραφε 32-27.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, ο «Χελ» πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ, με έξι πόντους του Ανδρεάδη και βρέθηκε μπροστά με 32-33, στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Οι μωβ απάντησαν σε αυτό το μίνι σερί, κυκλοφορώντας ωραία την μπάλα και βρίσκοντας σκορ δια χειρός Μάγκου (3π.), Βασσάλου (5π.) και Πόθου (4π.). Η διαφορά 1’ πριν το τέλος, έφτασε τους 9 πόντους, με την καλοστημένη ομάδα του Μηνά να οδηγεί στο σκορ.

Από τη γραμμή της φιλανθρωπίας μπήκαν οι πρώτοι πόντοι και για τις δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον φιλοξενούμενο Heldreich να είναι ελαφρώς πιο εύστοχος και σίγουρα πιο αποφασισμένος, παίρνοντας έτσι προβάδισμα δύο πόντων, 4 λεπτά πριν το τέλος. Ο Ζαχαρόπουλος το πήρε προσωπικά με 8 πόντους για την ομάδα του Νέου Κόσμου, από την άλλη ο Μάγκος ξεκόλλησε την ομάδα του μετά το time out με ένα τρίποντο. Το ματς κρίθηκε τελικά στα σημεία, με την εμπειρία του Heldreich να ξεχωρίζει στα τελευταία λεπτά, καθώς με ψυχραιμία και καλή διαχείριση, οι λευκοί πήραν προβάδισμα έξι πόντων με ένα ξέσπασμα στο φινάλε και έφυγαν από το Μαζαράκης με το πρώτο τους ροζ φύλλο για φέτος. Τελικό σκορ 52-59.

Betsson mvp για τον «Χελ» αναδείχθηκε ο πυραυλοκίνητος Χαράλαμπος Μουδήλος, με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και δύο κλεψίματα.

Indians (Μηνάς): Βασσάλος 6, Δημητρίου 9, Ελευθεριάδης 6, Μάγκος 16 (9ριμπ.), Μαμάκος, Μπαλτάς 3, Μπακάλης 8, Πόθος 4, Πουλοκέφαλος (5ασ.), Φαραός

Heldreich (Ανδρεάδης): Ανδρεάδης 13, Γατής 2, Ζαχαρόπουλος 17, Κούρταλης 2, Μουδήλος 14, Μπακούρος 2, Παγώνης 4, Παπαδάκης 5, Τσεκουρλούκης

Τι μας άρεσε: Το πλούσιο θέαμα που παρακολουθήσαμε για 40 απολαυστικά λεπτά!