16/10/2023
Pink Paper 21 13 14 16 - 64 -
Colombians BC 17 16 12 15 - 60 -

Η ματσάρα έβγαλε νικητές τους Pink Paper!

Ένα τρομερό ματς ανάμεσα σε Pink Paper και Colombians είχαμε το βράδυ της Δευτέρας 16 Οκτωβρίου για την 2η αγωνιστική της Evolution. Οι «ροζ» ήταν εκείνοι που στάθηκαν «όρθιοι» στο συγκλονιστικό φινάλε και πανηγύρισαν τη νίκη με 64-60, παίρνοντας έτσι την 2η νίκη τους στη σεζόν (2-0). Από την άλλη, οι Colombians έδωσαν την μάχη τους, όμως δεν κατάφεραν ούτε αυτή την αγωνιστική να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα (0-2).

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε πως το ματς θα είχε έντονο ενδιαφέρον. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, με τους Μπουλούγαρη και Ρετουνιώτη να δίνουν λύσεις πίσω από τα 6,75 για το 4-11. Όταν ο Μποτσάκος πήρε… μπρος για τους γηπεδούχους, οι Pink Paper έφτασαν στην ανατροπή και στο 16-15. Με τρίποντο ο Ορφανίδης έγραψε το 19-15, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 21-17.

Στις πρώτες στιγμές του δεύτερου δεκαλέπτου οι Pink Paper ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι από το τρίποντο, με την διαφορά να φτάνει τους 10 πόντους (32-22). Ρετουνιώτης, Πασχαλάκης και Μπουλούγαρης έφεραν την ομάδα τους και πάλι σε απόσταση «αναπνοής» (32-31), ενώ ο τελευταίος ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα για το 32-33. Ο Καραΐσκος είπε την τελευταία «λέξη» στο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 34-33.

Το τρίποντο του Γιαννακόπουλου στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έβαλε μπροστά ξανά τους Colombians (34-36), οι οποίοι δεν κράτησαν για πολύ το «τιμόνι», μιας και ανέλαβαν οι Ορφανίδης και Μποτσάκος για το 40-36. Οι Pink Paper δεν κατάφεραν να απομακρυνθούν και έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ευκαιρία να φέρουν ξανά το ματς στα ίσα, με τον Γιαννακόπουλο να γράφει το 45-45. Ο Ορφανίδης, με ακόμα ένα δικό του τρίποντο στο ματς, διαμόρφωσε το 48-45 και έτσι οι Pink Paper ήταν μπροστά και μετά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η δράση παρέμεινε έντονη. Ο Ρετουνιώτης έδινε την δική του μάχη  και με 8 δικούς του πόντους και άλλους 2 του Τακίδη, οι Colombians έκαναν το προσπέρασμα (53-55). Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά έγινε ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζε χέρια συνεχώς. Οι Pink Paper ήταν στο +3(60-57) με καλάθι του Μποτσάκου, λίγο πριν ο Μπουλούγαρης με μεγάλο τρίποντο ισοφαρίσει σε 60-60. Ο Ορφανίδης, όμως, απάντησε με το ίδιο «νόμισμα» για το 63-60, ενώ ο Καραΐσκος στη συνέχεια με μία εύστοχη βολή έγραψε το 64-60, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ που έφερε τη νίκη στους Pink Paper.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Μποτσάκος με 22 πόντους, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από τους Colombians εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Γιώργος Μπουλούγαρης με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Pink Paper είχαν 14/35 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 9/17 βολές, 36 ριμπάουντ, αλλά και 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Colombians μέτρησαν 12/27 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 6/11 βολές, 64 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Επίσης είχαν 2 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Pink Paper (Καμπόσος): Αζάρ 3(12ρ.), Βούλγαρης, Ζηζόπουλος 3(3ρ.), Καμπόσος 9(2ρ.), Καραΐσκος 12(4ρ.), Μποτσάκος 22(4ρ.), Ορφανίδης 15(8ρ.), Πρασόπουλος

Colombians (Κιούκης Κ.): Αντωνίου, Γιαννακόπουλος 12(2ρ.), Καλαβρουζιώτης, Καλαντζάκης 2(3ρ.), Κιούκης Π., Κυριακόπουλος 3(3ρ.), Μπουλούγαρης 19(2ρ.), Πασχαλάκης 7(15ρ.), Ρετουνιώτης 13(1ρ.), Τακίδης 4(6ρ.), Τούντας

Τι μας άρεσε: Η αυταπάρνηση των δύο ομάδων.