10/12/2022
Mandra Heat 15 15 18 21 - 69 -
La Bola De Papel 22 19 10 22 - 73 -

Ματς απόλαυση, νικήτρια η La Bola!

Ένα εκπληκτικό παιχνίδι με τρομερό ρυθμό παρακολουθήσαμε το βραδάκι του Σαββάτου στο Μαζαράκης, με τη Mandra Heat να αντιμετωπίζει τη La Bola De Papel και του δεύτερους να κερδίζουν με σκορ 69-73.

Ο Καραϊσκάκης το πήρε προσωπικά και ανέλαβε την υπόθεση σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Τσουκάλη να ακολουθεί σε απόδοση. Ο Διολέτης σε σετ και σε αιφνιδιασμό απείλησε και εκτέλεσε, με την αναγνωριστική πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-22.

Η είσοδος του... πυραύλου Καραθανάση έδωσε την απαραίτητη ενέργεια για La Bola, η οποία έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι. Οι προσπάθειες των Μανήσαλη και Τσιλιώνη έφεραν αποτέλεσμα και την προς στιγμήν μείωση του σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-41.

Γρήγορος ρυθμός αλλά και πολλά λάθη στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και με Κιφοκέρη και Καραθανάση ως... φτερά, "χτύπησαν" στο ανοιχτό γήπεδο και ανέβασαν ακόμα παραπάνω τη διαφορά, με τις προσπάθειες του Σιώκη να μην αποτρέπουν το 48-51 της τρίτης περιόδου.

Απίστευτα πράγματα από τον Διολέτη και προσπάθεια ανατροπής με τα τρίποντα του, ημιτελής όμως, καθώς η La Bola άντεξε και επικράτησε με το τελικό σκορ να είναι το 69-73, έπειτα από μια αναμέτρηση που παρακολουθήσαμε με κομμένη την ανάσα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Καραθανάσης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Mandra ξεχώρισε ο Θοδωρής Μανήσαλης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λαθάκι.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/34 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 10/17 βολές, 36 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/33 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 24/30 βολές, 31 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη.

Mandra Heat(Μανήσαλης): Γιαννάκης 3, Διολέτης 12, Μανήσαλης 11, Ελευθεριάδης 14, Μώλος 8, Μπιτζιλέκης 1, Σιώκης 7, Τσιάβος, Τσιλιώνης 13.

La Bola De Papel(Φλώρος): Τσουκάλης 10, Καραϊσκάκης 18, Κιφοκέρης 14, Μαρινάκης, Φλώρος 3, Γκιουλμπαξιώτης 5, Καραθανάσης 17, Τζαναβάρας 6.