23/10/2020
Κέρβεροι 11 17 17 14 - 59 -
Golden Steak Warriors 16 11 19 18 - 64 -

Ματς για γερά νεύρα με νικητές τους Steak!

Το βράδυ της Πέμπτης 22 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, για τον δεύτερο όμιλο της Master έγινε ένα καταπληκτικό ματς μεταξύ Κέρβερων και Golden Stake Warriors με νικητές τους δεύτερους με 59-64!

Οι Steak έκαναν καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με πρωταγωνιστή τον Νικολάου με 6 πόντους. Οι Κέρβεροι βρήκαν λύσεις με τον γνωστό- άγνωστο Αντώνη Τζανιδάκη να βάζει τρία τρίποντα, αλλά οι φιλοξενούμενοι με Ν. Μητρόπουλο, Νικολάου και Πατρινό διατηρούσαν προβάδισμα με 11– 16.

Στην δεύτερη περίοδο και πάλι οι Steak μπήκαν καλύτερα και αύξησαν την διαφορά με 5 πόντους του Χατζηγιάννη. Οι Κέρβεροι δεν άργησαν να βρουν τα πατήματα τους και με Ζαΐμη, Παντελή να βάζουν από 4 πόντους ισοφάρισαν 22 – 22. Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε με δίποντο του Ν. Μητρόπουλου και νέο τρίποντο του Χατζηγιάννη, για να έρθουν Ζαΐμης, Παντελής με τρίποντο και Τζανιδάκης με μία βολή να διαμορφώσουν το 28 – 27 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Warriors να μπαίνουν μπροστά στο σκορ με 4 του Νικόλαου και δίποντο του N.Μητρόπουλου, όμως Ντάγκας με τρίποντο και Ζαΐμης με 6 συνεχόμενους πόντους έγραψαν το 37 – 33. Το ματς είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά και οι δυο ομάδες μας προσέφεραν εξαιρετικές φάσεις. Ο Τζανιδάκης ανέλαβε εκ νέου δράση για τους Κέρβερους με δύο τρίποντα και μία απίθανη ασίστ στον Ζαΐμη, ενώ οι Steak με N. Μητρόπουλο, Λαμπρόπουλο να βάζουν από 5 πόντους και το Νικολάου να προσφέρει ένα τρίποντο πήραν ξανά το προβάδισμα με 45 – 46.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτο οι Golden Steak κρατούσαν προβάδισμα με Κ.Μητρόπουλο, Χατζηγιάννη και Πατρινό, αλλά οι Κέρβεροι ισορρόπησαν και ισοφάρισαν με 7 πόντους του Τζανιδάκη και δύο βολές του Παντελή (54 – 54.). Με 2 λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς οι γηπεδούχοι βρήκαν ένα τρίποντο με τον Συλιγνάκη και ένα δίποντο με τον Ζαΐμη, όμως η ομάδα του Μπαλατσούρα αποδείχτηκε πιο ψύχραιμη. Νικολάου και Χατζηγιάννης(5) ανέλαβαν δράση και χάρισαν τη νίκη στους Golden Stake Warriors με 59 – 64.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Μητρόπουλος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ζαΐμης με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Κέρβεροι είχαν 19/31 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 12/18 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη. Οι Golden Stake είχαν 24/41 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 10/20 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Κέρβεροι(Συλιγνάκης): Τζανιδάκης 26(7ρ,4κλ.), Συλιγνάκης 3, Παντελής 8, Ζαΐμης 19(13ρ.), Γρηγοράκης, Ντάγκας 3(9ρ.), Συνοδινός, Συμσερίδης.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 2 (8ρ.), Πατρινός 4, Μπουρτζάλας, Μπαλατσούρας, Νικολάου 20(7ρ.), Χατζηγιάννης 15, Κ. Μητρόπουλος 2 (9ρ.), Ν. Μητρόπουλος 15 (7ρ.), Λαμπρόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Οι πολλοί διαφορετικοί πρωταγωνιστές που βγήκαν σε διάφορα σημεία του αγώνα για τις δύο ομάδες.